Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

KSI ZUS wyróżnione wśród Liderów Informatyki

Redakcja Computerworld podczas Gali „Lider Informatyki 2017” uhonorowała specjalnym wyróżnieniem Kompleksowy System Informatyczny ZUS (KSI ZUS), który został stworzony przez Asseco i jest największym oraz jednym z najważniejszych systemów IT w Polsce. KSI ZUS działa od blisko 20 lat i co roku przetwarza 900 mln dokumentów oraz przelicza 190 mld zł składek. Redakcja doceniła, że pomimo tak ogromnej skali działania, przez te wszystkie lata system nigdy nie zawiódł, a renciści i emeryci zawsze otrzymywali świadczenia na czas. Wyróżnienie dla KSI ZUS wręczyła Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a odebrał je Krzysztof Dyki, Wiceprezes ZUS odpowiedzialny za obszar IT.

 

Obecnie KSI ZUS rozlicza środki w wysokości równoważnej połowie rocznego budżetu Polski, a także wymienia dane z kilkunastoma instytucjami państwowymi, w tym z Ministerstwem Finansów, MSWiA, GUS, NFZ oraz NBP. System obsługuje 25 milionów obywateli, wśród których są ubezpieczeni, świadczeniobiorcy i płatnicy. Zastosowane w nim rozwiązania informatyczne bez problemów radzą sobie z gromadzeniem i przetwarzaniem ok. 300 terabajtów danych i wykonywaniem 250 tysięcy operacji na sekundę. To pokazuje skalę, poziom złożoności tego systemu oraz jego wagę dla Państwa.

 

Jestem dumny, że to właśnie zespół Asseco stworzył tak kluczowy dla naszego kraju system IT, jakim jest KSI ZUS. Jest to jeden z tych projektów w historii informatyzacji Polski, który potwierdza, że polska informatyka potrafi działać na najwyższym światowym poziomie. Stoi za tym praca wielu specjalistów Asseco, którzy dbają o emerytury milionów Polaków oraz potrafią na czas dostosować system do zmian prawnych. W przypadku tak ważnego systemu nie ma miejsca na błędy lub eksperymenty. Asseco jest najlepiej przygotowane do tego, by zajmować się KSI ZUS i nie raz udowodniliśmy, że jesteśmy dostawcą gwarantującym jego stabilność i bezpieczeństwo – mówi Tadeusz Dyrga, Wiceprezes Asseco Poland.

 

KSI ZUS to system, którego nie trzeba reklamować. Nie tylko system, ale także ludzie którzy go tworzyli nigdy nie zawiedli i o tym powinniśmy pamiętać. Dlatego dziękuję naszym pracownikom, jak również partnerom technologicznym za trud i wkład, dzięki któremu mogę w ich imieniu odebrać nagrodę –powiedział Krzysztof Dyki, Wiceprezes ZUS.

 

To największy system krajowy, symbol polskiej informatyzacji w sektorze rozwiązań publicznych oraz świadectwo krajowego kapitału intelektualnego, jeśli chodzi o sektor nowych technologii – dodał.

 

Konkurs „Lider Informatyki” jest organizowany przez redakcję magazynu Computerworld już od 21 lat. Dotychczas wzięło w nim udział ponad 1000 firm i instytucji, wywodzących się z różnych branż oraz dziedzin sektora administracji publicznej. Rywalizacja jest otwarta dla podmiotów, które efektywnie wykorzystują innowacyjne rozwiązania ICT w swojej codziennej działalności i są wzorem dla innych firm. Tytuł „Lidera Informatyki” stał się cenionym na rynku wyróżnieniem, a konferencja oraz gala towarzyszące temu wydarzeniu, co roku stanowią okazję do merytorycznej debaty o najważniejszych zagadnieniach związanych z informatyzacją naszego kraju.

 

 

Zobacz także