Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Kiedy chmura a kiedy tradycyjne rozwiązanie?

Cloud computing ma dwie podstawowe zalety – pozwala uniknąć inwestycji w rozbudowę infrastruktury IT oraz zapewnia możliwość elastycznego dostosowania zasobów informatycznych do potrzeb biznesowych. Przedsiębiorcy mogą zatem kupować tyle mocy obliczeniowej, funkcjonalności czy choćby przestrzeni dyskowych, ile dokładnie w danym czasie jest im niezbędnych. Jest to atrakcyjne, szczególnie dla sektora MŚP. Duże podmioty wciąż ostrożnie podchodzą do modelu chmurowego, ponieważ wiąże się on z uzależnieniem od zewnętrznego dostawcy, a także z umieszczeniem firmowych danych w miejscu pozbawionym ostatecznej kontroli. Konieczność spełnienia wysokich wymogów bezpieczeństwa danych oraz regulacje sektorowe, np. w bankowości i finansach, to istotne czynniki spowalniające tempo wykorzystywania modelu chmury publicznej. Mimo to zauważamy, że nawet dość konserwatywne podmioty stopniowo otwierają się na zmiany – z rozwiązań w chmurze, oferowanych przez Asseco Poland korzysta już 126 banków spółdzielczych z całego kraju.

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na cloud computing powinni być świadomi nie tylko korzyści, ale także ryzyk związanych z bezpieczeństwem informacji oraz ciągłości działania. Warto wybrać dostawcę, który ma sprawdzoną reputację na rynku oraz rzeczywiście spełnia wysokie standardy związane z dostępnością i niezawodnością świadczonych usług. Firmy powinny również rozważyć nie tylko czy, ale również jakie dane mogą umieszczać w zasobach kontrolowanych przez zewnętrzny podmiot.

Sławomir Ziajka, Dyrektor Departamentu Planowania i Rozwoju Produktów, Asseco Poland

Zobacz także