Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Cyberataki a rozwój infrastruktury zwiększającej bezpieczeństwo

Z roku na rok rośnie odsetek firm, które stały się celem ataków hakerskich. Według ostatnich danych* spotkało to 65% przedsiębiorstw. 44% z nich deklaruje, że w wyniku zaistniałych incydentów poniosło straty finansowe. Jak podają dostępne źródła 20% incydentów skończyło się utratą lub uszkodzeniem danych, 11% kradzieżą własności intelektualnej, a 10% wyciekiem danych o klientach.

Systematyczny wzrost rynku technologii i urządzeń mobilnych jest też niestety dodatkowym polem działania dla hakerów. Celem cyberataków są już nie tylko komputery stacjonarne, ale również smartfony, tablety, urządzenia tworzące internet rzeczy oraz infrastrukturę krytyczną. Konsekwencją jest rosnący wzrost zapotrzebowania na usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Udane ataki, które są później szeroko komentowane na całym świecie, bardzo mocno wpływają na potrzeby klientów, a co za tym idzie – na sytuację na rynku. Firmy, które chcą chronić swoje informacje, toczą nierówną walkę i próbują odpowiadać na nowe pojawiające się zagrożenia – komentuje Mariusz Szczęsny, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w Asseco Data Systems.

Grupa Asseco śledzi to co dzieje się na międzynarodowym rynku pod kątem oferowania dedykowanych usług w zakresie bezpieczeństwa.

W Polsce naszym głównym rynkiem dla rozwiązań dedykowanych jest krajowy sektor bezpieczeństwa, natomiast w przypadku dostaw i integracji podsystemów firm trzecich jesteśmy też znaczącym dostawcą na rynku cywilnym. Mamy centra kompetencyjne nie tylko w Polsce, ale także w Izraelu, Turcji Chorwacji i Słowacji – mówi Zdzisław Wiater, Dyrektor Sektora Wojskowego, Asseco Poland. Model usługowy wydaje się być obiecującym, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę trudności w dostępie do odpowiednich specjalistów – dodał.

Więcej na temat wpływu cyfryzacji na rynek IT w Rzeczpospospolitej

*„Cyberruletka po polsku. Dlaczego firmy w walce z cyberprzestępcami liczą na szczęście”, PwC, 2018

 

 

Zobacz także