Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Cyfryzacja okiem CFO

Digitalizacja przyspieszyła w niemal każdym obszarze funkcjonowania firm. Wiele przedsiębiorstw podjęło lub w jeszcze większym zakresie dokonuje transformacji cyfrowej organizacji zarówno w kontekście działalności biznesowej, jak i swojego funkcjonowania. O tych zmianach, jak również trendach, które będą dominowały na rynku w nadchodzących miesiącach rozmawiali uczestnicy spotkania „V CFO Excellence 2022” zorganizowanego przez dziennik „Puls Biznesu”.

Z powodu pandemii Covid-19 w Asseco znacząco przyspieszyła idea paperless. Nasza organizacja właściwie zrezygnowała z dokumentów w formie wydruków. Było to możliwe dzięki temu, że mamy w swojej ofercie SimplySign – mobilny podpis elektroniczny, który znacząco ułatwił nam nowy, zdalny sposób funkcjonowania i stanowi naturalne źródło oszczędności – powiedziała Karolina Rzońca-Bajorek, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, Asseco Poland.

Coraz większym zainteresowaniem firm cieszą się także rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów. Dostrzegają one bowiem liczne korzyści, które się z nimi wiążą, jak również mnogość ich zastosowań.

Roboty są rozwiązaniem efektywnym kosztowo i czasowo. Sprawdzają się przy realizacji monotonnych, powtarzalnych zadań, które nie przynoszą pracownikowi satysfakcji. Mają tę zaletę, że pracują w nocy i nie chorują. Należy jednak pamiętać, że sam robot czy automatyzacja, to nie jest panaceum. Aby on się sprawdził, proces musi być uprzednio wystandaryzowany i zalgorytmizowany – podsumowała Wiceprezes Asseco.

Cyfryzacja może generować oszczędności, jednak wiążą się z nią również zagrożenia. Krzysztof Dyki, Prezes Zarządu ComCERT, powołując się na Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA), przedstawił 15 podstawowych zagrożeń, z którymi muszą liczyć się organizacje. Wśród nich znalazło się złośliwe oprogramowanie, ataki webowe, phishing, ataki skierowane na konkretną aplikację oraz ataki SPAM i DDos. Oznacza, to że CFO w planach finansowych obejmujących cyfrowy rozwój organizacji powinni uwzględniać koszty inwestycji i utrzymania systemów cyberbezpieczeństwa.

Zobacz także