Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco w polsko-amerykańskiej debacie o cyberbezpieczeństwie

W dniach 16-17 stycznia 2019 r. w Warszawie odbyła się polsko-amerykańska konferencja na rzecz cyberbezpieczeństwa – A New Initiative for Poland. Głównym tematem wydarzenia były strategiczne wyzwania dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa. W spotkaniu wzięli udział Andrzej Dopierała, Prezes Asseco Data Systems oraz Wiceprezes Asseco Poland, a także Zdzisław Wiater, Dyrektor Obszaru Cyberbezpieczeństwa w Asseco Poland. Konferencja była częścią inicjatywy partnerstwa polsko-amerykańskiego „100 lat razem”.

W panelu „Innovation and Cybersecurity as a Strategic Advantage in Digital Transformation” dyskutowano przede wszystkim o rosnącej roli cyberbezpieczeństwa w czasach rewolucji przemysłowej 4.0. Podkreślano, że Polska musi zadbać o swoją cybersuwerenność, na przykład tworząc autorskie rozwiązania, które będą w stanie odeprzeć ataki hakerów. Jak zauważyli uczestnicy debaty na rozwój technologii cyfrowych będą mieć wpływ takie trendy, jak biotechnologia, sztuczna inteligencja, IoT czy technika kwantowa.

Nie budujemy procesorów, nie tworzymy systemów operacyjnych i zapewne nie będziemy tego robić, więc musimy polegać na technologii pozyskiwanej z innych krajów. Mimo tego, że niektóre z nich są naszymi sojusznikami, jak USA, to nie możemy w stu procentach polegać tylko na importowanych rozwiązaniach, ale musimy rozwijać własne – powiedział Andrzej Dopierała. Nie stać nas jako kraju, żeby powtórzyć to, co zbudowali np. Amerykanie, ale możemy budować mniejsze komponenty: zarówno software’owe, jak i urządzenia, które będą współpracować z tymi produktami światowymi, ale będą opierały się o nasze, polskie np. algorytmy czy kody szyfrujące – dodał.

W debacie wzięli udział Andrzej Dopierała, Prezes Asseco Data Systems oraz Wiceprezes Asseco Poland, Emily Frye, Director, Cyber Integration, MITRE oraz Dr. Jerzy Surma, Dyrektor, Narodowe Centrum Kryptologii.
Drugiego dnia konferencji odbyła się debata „An Exhibition of New Tech as an Enabler of Citizen Services”, w której wziął udział m.in. Zdzisław Wiater, Dyrektor Obszaru Cyberbezpieczeństwa w Asseco Poland. Dyskusja dotyczyła m.in. wykorzystania nowych technologii przez instytucje państwowe do ochrony przed cyberatakami oraz obecnej sytuacji na rynku dostawców sprzętu i oprogramowania, gdzie główną rolę odgrywają Stany Zjednoczone oraz Chiny.

Dane i informacja są w mojej ocenie najważniejszym zasobem dla firm i instytucji państwowych, który musi podlegać szczególnej ochronie. Dlatego, aby zadbać o ich właściwe cyberbezpieczeństwo powinniśmy mieć nad nimi pełną kontrolę. Pomóc w tym może tworzenie naszych krajowych systemów, które w jakimś określonym zakresie pozwolą nam się uniezależnić, co w konsekwencji przełoży się na większe bezpieczeństwo. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest nasz flagowy produkt, czyli Autorska Naziemna Stacja Kontroli – Asseco Ground Control Station, która pozwala zapewnić bezpieczeństwo danych pozyskiwanych np. z chińskich dronów – powiedział Zdzisław Wiater.

W debacie uczestniczyli także m.in. Mateusz Mazela, Business Development Manager, Cryptomage, Wojciech Maciejewski, Global Business Development Manager, Grey Wizard oraz Bartosz Kwiatkowski, Founder and Chief Technology Officer, Cybersecurity Expert, Prebytes.

Organizatorami konferencji – A New Initiative for Poland był bank PKO BP oraz amerykański think-tank Atlantic Council.

Relacja z pierwszego dnia konferencji

Materiały video
Link 1

Link 2

Zobacz także