Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco przekaże 300 laptopów dla dzieci i młodzieży z Podkarpacia

Asseco rusza z akcją charytatywną pt. #AssecoDzieciom. Inicjatywa jest skierowana do dzieci oraz młodzieży z Rzeszowa oraz województwa podkarpackiego. Ma na celu wsparcie najbardziej potrzebujących uczniów w dostępie do wiedzy i dalszej nauki poprzez przekazanie im 300 laptopów z mobilnym dostępem do internetu. W akcję zaangażowany jest Podkarpacki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, a swojego partnerstwa udzielili Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Cyfryzacja jest dzisiaj istotnym elementem rozwoju gospodarczego oraz społecznego. Dzięki niej mamy szybszy i prostszy dostęp do wielu usług, łatwiejszy kontakt, a także możliwość pracy zdalnej. Dzieciom i młodzieży zapewnia dostęp do wiedzy oraz nauki na odległość. Niestety nie wszyscy mogą w pełni korzystać z tych udogodnień. Nadal wiele osób, ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, nie ma dostępu do odpowiedniego sprzętu lub możliwość korzystania z niego jest bardzo ograniczona. Dotyczy to również dużej liczby dzieci. Jak wynika z raportu Federacji Konsumentów, aż 50-70 tys. uczniów w Polsce nie posiada w domu żadnego komputera lub tabletu, a ponad 1 mln (co czwarty) musi współdzielić urządzenia z rodzeństwem lub rodzicami, co realnie uniemożliwia edukację zdalną, utrudnia kontakt z rówieśnikami i prowadzi do wykluczenia cyfrowego.

Pandemia dotknęła nas w wielu aspektach, pokazała, że tak potrzebny na co dzień dostęp do komputera, czy internetu umożliwiający dalsze funkcjonowanie w czasie społecznej izolacji może okazać się problemem i przeszkodą w dalszej nauce. Dlatego zaproszony do współpracy, zaoferowałem również pomoc doświadczonych pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą, dbając o ich edukację oraz tych, którzy stale pomagają osobom potrzebującym. Zaprosiłem do udziału w tej akcji dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, która ma pod opieką potrzebujące rodziny w naszym mieście, oraz dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa, który korzystając ze wsparcia nauczycieli i dyrektorów szkół, jest w stanie wytypować najbardziej potrzebujących, ambitnych uczniów – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa. 

Fundatorem komputerów jest firma Asseco Poland S.A. z Rzeszowa obchodząca 30-lecie swojej działalności. Internet zapewnia operator sieci komórkowej Plus. Sprzęt będzie przekazany na rzecz dzieci i młodzieży poprzez Podkarpacki Oddział Okręgowy PCK i współpracujące z nim oddziały lokalne.

Asseco jest liderem cyfryzacji w Polsce i jednym z największych producentów oprogramowania w Europie. Firma powstała 30 lat temu w Rzeszowie i do dzisiaj jest silnie związana z regionem podkarpackim, gdzie mieści się jej centrala. Dlatego też w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu podjęliśmy decyzję o przekazaniu najbardziej potrzebującym uczniom szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w województwie podkarpackim 300 komputerów wraz z darmowym pakietem dostępu do internetu, który zafundowała sieć komórkowa Plus. To dla nas bardzo ważne, aby wspierać rozwój młodzieży i walczyć z wykluczeniem cyfrowym” – mówi Marek Panek, Wiceprezes Asseco Poland.

Polski Czerwony Krzyż wspólnie z Asseco przekaże 300 laptopów wraz z oprogramowaniem i mobilnym internetem dzieciom oraz młodzieży w wieku szkolnym. Dzięki takiej współpracy dotrzemy do najbardziej potrzebujących uczniów, gdyż równe szanse w dostępie do wiedzy są kluczowe dla edukacji i rozwoju. Akcja została zainaugurowana 15 listopada i jest to również start zgłoszeń za pośrednictwem strony www. Zgłaszać uczniów mogą przedstawiciele organizacji działających na rzecz pomocy społecznej, a także szkoły, oraz parafie – dodaje Maciej Maruszak, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Akcja #AssecoDzieciom trwa od 15 listopada do 15 grudnia br. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem strony: https://www.assecodzieciom.pl/ do dnia 30 listopada. Rozpatrywanie wniosków oraz wybór obdarowanych przez komisję weryfikacyjną nastąpi od 1 do 7 grudnia. Natomiast dystrybucja i przekazanie sprzętu odbędzie się w dniach 8-20 grudnia.

Zobacz także