Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco na spółdzielczym Konwencie

Asseco wzięło udział w „Konwencie na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej”, który odbył się w dniach 23-24 stycznia w podwarszawskim Józefowie. W trakcie konferencji Andrzej Nowakowski, Dyrektor Pionu Banków Spółdzielczych przedstawił cechy oraz korzyści wynikające z korzystania, ze zbudowanej przez Asseco dla banków spółdzielczych, Wspólnej Platformy Informatycznej (WPI). Produkcyjne udostępnienie WPI dla pierwszych klientów (BS Lubaczów i BS Płońsk) planowane jest na marzec 2020 roku.

W spotkaniu, zorganizowanym przez Związek Banków Polskich, wzięli udział, m.in. członkowie zarządów banków spółdzielczych oraz zrzeszeń. Ich celem było omówienie bieżącej sytuacji na rynku, wypracowanie strategicznych decyzji oraz kierunków rozwoju. Jednymi z kluczowych zagadnień były: dyrektywa PSD2, budowa spółdzielczego API (BS API) oraz uwspólnienia usług.

Aby ograniczyć koszty funkcjonowania, banki powinny iść w kierunku uwspólnienia usług, ponieważ to pozwoli na oferowanie ich na jak najwyższym poziomie przy konkurencyjnym poziomie kosztów – powiedział Andrzej Nowakowski, Dyrektor Pionu Banków Spółdzielczych, Asseco Poland. Asseco jest autorem unikalnego projektu – Wspólnej Platformy Informatycznej, realizowanej z bankami Grupy BPS. Jest to pierwsze rozwiązanie w Polsce, które można określić jako „bank w gniazdku”, zawierające wszystko, czego potrzebuje dzisiaj nowoczesna instytucja finansowa: system transakcyjny, bankowość internetową i mobilną, pulpit opiekuna klienta, zdefiniowane procesy workflow, hurtownię danych, systemy zarządzania ryzykiem – dodał.

Ponadto Asseco już ponad 20 lat temu zbudowało Centrum Usług Internetowych, z którego obecnie korzysta ponad sto banków. Za jego pośrednictwem firma udostępnia bankom spółdzielczym: bankowość internetową, funkcjonalności związane z PSD2 (w tym Polish API) oraz Asseco ARS wraz z systemem raportowania STIR.

Zobacz także