Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco na Oracle Open World 2018 w San Francisco

Przedstawiciele Asseco wzięli udział w międzynarodowej konferencji Oracle Open World 2018, która odbyła się w dniach 22-25 października br. w San Francisco. Tematami przewodnimi tegorocznego wydarzenia były rozwiązania chmurowe z zakresu Cloud Infrastructure, Cloud Platform oraz Cloud Applications. Konferencja zgromadziła ponad 50 tysięcy uczestników z różnych branż i firm z całego świata. Naszą spółkę reprezentowali m.in. przedstawiciele Departamentu Systemów Transakcyjnych – Architekci Michał Świerczyński, Bernard Kawalec oraz Marek Gnoiński Dyrektor Działu CB.

W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli do wyboru ponad 2,5 tysiąca sesji tematycznych dotyczących wielu interesujących obszarów. Pomiędzy nimi była również okazja do wysłuchania dwóch wykładów poprowadzonych przez Prezesa i Dyrektora Technicznego Oracle – Larry’ego Ellisona na temat autonomicznej bazy danych oraz fuzji aplikacji chmurowych. Bardzo interesujący był również panel dyskusyjny o roli bezpieczeństwa i prywatności w zglobalizowanym społeczeństwie. Wzięli w nim udział przedstawiciele firmy Oracle oraz ważnych instytucji rządowych takich, jak Central Intelligence Agency (CIA), British Secret Intelligence Service oraz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych.

Dla mnie najciekawszymi sesjami konferencji, w których brałem udział były te poświęcone autonomicznej bazie danych oraz transformacji cyfrowej. Podczas pierwszej prezentacji dowiedziałem się więcej, jak taka baza , działa oraz, że potrafi sama się naprawić i zaktualizować bez konieczności ingerencji administratora. Druga sesja, która zasługiwała na uwagę moim zdaniem opowiadała o zmieniających się aspektach życia i pracy w dobie cyfryzacji. Aby pozostać ważnym graczem na rynku i rozwijać się należy dokonać transformacji firmy. Powinna ona polegać na zmianie sposobu myślenia, a także nabywaniu umiejętności oraz wykorzystywaniu nowych technologii w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów biznesowych – relacjonował Marek Gnoiński.

 

Konferencja w mojej ocenie miała na celu pokazanie kierunków rozwoju światowej informatyki w sektorze rozwiązań dla dużych przedsiębiorstw. Technologia Oracle wyraźnie wpisuje się w trend automatyzacji procesów. W świetle determinacji Oracle w automatyzacji procesów administracyjnych powinniśmy zadać sobie pytanie jak możemy bezpiecznie wykorzystać te narzędzia oraz ile sami możemy jeszcze zrobić, aby nasze systemy zaczęły przejmować proste kompetencje ludzi – powiedział Michał Świerczyński. Kolejny ważny, wg. mnie zakres tematyczny, któremu poświęcono dużo uwagi to deep learning i jego pochodna, czyli artificial intelligence.

 

Prezentacje z konferencji pokazywały na przykładzie elektronicznych asystentów, czy analizy zachowań jakie są możliwości algorytmów uczących się. W mojej ocenie wachlarz zastosowań deep learning staje się bardzo szeroki i warty uwagi w kontekście rozszerzania możliwości systemów Asseco – dodał.

 

Ciężko wybrać te najbardziej przykuwające uwagę tematy. W całej rzeszy nowinek w moim odczuciu jednak na czoło wysuwają się przede wszystkim technologie związane z asystentem cyfrowym. Oracle Digital Assistant, czyli spory wkład Oracle w ewolucji chat botów, funkcje AI wbudowane w aplikacje, które dodatkowo są zintegrowane z dotychczasowymi zadaniami i procesami oraz Oracle blockchain, na którego prelekcje trudno było znaleźć miejsce. Wszystko to pokazuje, jak ciekawa i interesująca była ta konferencja. Nie spotkałem się z przypadkiem, aby na którymkolwiek z tematów były wolne miejsca, a w pamięci zostaną na pewno te, w których sale wypełnione były po brzegi, gdzie każdy robił swoje notatki okraszone szybkimi zdjęciami kolejnych slajdów prezentacji – powiedział Bernard Kawalec.

Film z wydarzenia

Zobacz także