Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco na Best in Cloud

Co skłania biznes do przeniesienia kluczowych systemów do chmury? Jak te rozwiązania pomagają osiągać cele biznesowe? Jak z chmury korzystać? M.in. o tym rozmawiali uczestnicy konferencji online „Best in Cloud” zorganizowanej przez magazyn „Computerworld”, która odbyła się 20 maja br. Mogli oni skonsultować się z ekspertami dostępnymi na czacie, w tym z Pawłem Skarżyńskim, Head of Cloud Operations w Asseco Data Systems. Ponadto wśród prelegentów wydarzenia znaleźli się przedstawiciele klientów Asseco, którzy opowiedzieli o projektach zrealizowanych z informatycznym dostawcą.

Pandemia koronawirusa wzmocniła opinię odnośnie tego, jak duże możliwości mają usługi dostarczane w modelu chmurowym. Ich wykorzystanie pozwoliło wielu firmom na szybkie przystosowanie się do nowej sytuacji i zapewnienie swoim przedsiębiorstwom ciągłości działania.

Ostatnie miesiące to chmurowe „Eldorado”, którego efekty pozostaną z nami na wiele lat – powiedział Paweł Skarżyński. Branża IT dostrzega, że firmy nie tylko chętniej sięgają po chmurę, ale też częściej korzystają z kompetencji dostarczanych wraz z wdrażanymi usługami. Takie podejście pozwala skutecznie transformować biznes, zwinnie przenosić się z obecnych, często przestarzałych rozwiązań i minimalizować ryzyko związane z niedostępnością zasobów firmowych. Czy chcemy, czy nie – chmura w 2020 r. zredefiniowała sposób, w jaki żyjemy, ale i pracujemy, co spowoduje, że w pewnych branżach przetrwają jedynie Ci, którzy się do tych realiów odpowiednio przygotowali – dodał.

W trakcie konferencji cześć prelegentów przedstawiła swoje doświadczenia związane z przejściem na model cloud. O wdrożeniu chmurowych usług zaufania w Urzędzie Dozoru Technicznego opowiedział Piotr Majcherkiewicz, Head of IT Department. W swoim wystąpieniu przedstawił case study na temat mobilnego podpisu cyfrowego w dokumentach inspekcyjnych. Projekt ten został zrealizowany w oparciu o podpis SimplySign Asseco.

Celem projektu było wdrożenie elektronicznych dokumentów inspekcyjnych udostępnianych klientom za pośrednictwem portalu eUDT. Ponadto każdy z inspektorów uzyskał możliwość wydawania dokumentów elektronicznych zgodnych z KPA na miejscu u klienta, tuż po zakończeniu badania – powiedział Piotr Majcherkiewicz. Prosta kalkulacja oszczędności czasu, wynikającej z automatyzacji w całym procesie, już teraz daje zadowalające rezultaty. Od chwili uruchomienia funkcjonalności wydano ponad 100 tys. dokumentów elektronicznych. Każdy z nich zastąpił kilkustronicowy dokument papierowy – dodał.

Skala oraz zaawansowanie technologiczne projektu zostało docenione w konkursie „Best in Cloud 2020”. Projekt UDT znalazł się w gronie finalistów w kategorii „Najlepsze wdrożenie usługi chmurowej w ostatnich 18 miesiącach”.

Kolejnym klientem Asseco Data Systems, występującym w roli prelegenta, była firma Unit4 Polska. Radosław Zawada, Partner Manager w trakcie swojego wystąpienia przedstawił fakty i mity związane z digitalizacją procesów HR w chmurze. Jednym z nich jest przeświadczenie firm o konieczności poczynienia dużych inwestycji w infrastrukturę IT oraz zakup specjalistycznych urządzań. Ekspert zwrócił szczególną uwagę na to, że w kontekście dokumentów HR-owych, które wymagają własnoręcznego podpisu lub cyfrowego odpowiednika (czyli kwalifikowanego podpisu elektronicznego) przez lata konieczny był zakup czytników oraz kart. Udostępniony przez Asseco SpimplySign nie wymaga zakupu specjalnych urządzeń, a jedynie dostępu do smartfona.

Więcej o SimplySign by Asseco na: https://simplysign.certum.pl/

Zobacz także