Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco gotowe na transformację w energetyce

Odnawialne i rozproszone źródła energii, pogramy DSR i DSM czy elektromobilność – sektor energetyczny stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami. Czy jest na nie gotowy? Jakie rozwiązania informatyczne mogą być dla niego wsparciem w tym zakresie? Odpowiedzi, m.in. na te pytania udzielił Paweł Piwowar, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland w rozmowie z portalem Cire.pl.

Wiodącym trendem w energetyce są odnawialne i rozproszone źródła energii. Asseco posiada systemy, które po niewielkich modyfikacjach mogłyby wspierać operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowych zarówno od strony rozliczeń, jak i technicznego zarządzania popytem i kontrolą sieci.

Jesteśmy ekspertem w tzw. informatyce energetycznej, a mówiąc precyzyjniej – w jej trzech specyficznych obszarach – powiedział Paweł Piwowar. Pierwszy, to systemy klasy CIS (Customer Information Systems), czyli sprzedaż, obsługa i rozliczenia klientów. Drugi , to kwestia zarządzania rozproszonymi źródłami energii. Rok temu kupiliśmy w Hiszpanii spółkę Tecsisa, która na rynku rodzimym, ale i zagranicą zrealizowała projekty IT z obszaru zarządzania rozproszonymi źródłami energii. Trzeci obszar to zarządzanie majątkiem sieciowym, w czym specjalizuje się spółka Asseco w Czechach – dodał.

Asseco dostrzegło także coraz większe zainteresowanie klientów rozwiązaniami udostępnianymi w modelu chmurowym. Był to kolejny powód przejęcia spółki Tecsisa, która w swoim portfolio posiada system Kommodo, funkcjonalnie stanowiący podzbiór tego, co Asseco oferuje w swoim autorskim rozwiązaniu AUMS (Asseco Utility Management Solutions), z tą różnicą, że hiszpański system funkcjonuje w chmurze.

Ponadto Asseco opracowało ADSM (Asseco Demand Site Management), który jest prototypem systemu klasy DSR/DSM. Pomimo, że rynek DSR w Polsce praktycznie nie istnieje, firma chce być przygotowana do obsługi tego segmentu w momencie, kiedy znikną, m.in. bariery prawne, blokujące jego rozwój.

Ekspert Asseco skomentował również kwestie elektromobilności w Polsce, wskazując że nastąpił znaczny postęp pod kątem infrastruktury dedykowanej samochodom elektrycznym. Niestety koszt  takich aut jest wciąż dużo wyższy od cen ich spalinowych odpowiedników, co zniechęca do zakupu. Asseco zakłada jednak rozwój tego rynku, w związku z czym ma już przygotowany system rozliczania usługi ładowania samochodów elektrycznych.

Cała rozmowa z Pawłem Piwowarem została opublikowana na portalu Cire.pl, 26.06.2020

Zobacz także