Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Zmiany w systemie ITIL® – nowy model, nowa certyfikacja

ITIL jest najczęściej stosowanym podejściem do zarządzania usługami IT. Reputacja wielu organizacji i kariery wielu osób bazują na ITIL-u. W 2019 roku na rynku pojawi się ITIL 4 – o nowym modelu opowiada Michał Florys, ekspert Pionu Szkoleń Asseco Data Systems i członek ITIL Development Group.

ITIL powstał w latach ’80 w Wielkiej Brytanii, szybko stając się faktycznym globalnym standardem zarządzania usługami IT. ITIL rozwijał się wraz ze zmianami na rynku. Powstawały kolejne wersje modelu, ostatnia w 2011 roku. Kluczowe elementy modelu to sposób dostarczania wartości klientom poprzez świadczone usługi. ITIL zdefiniował też cykl życia usługi oraz zestaw procesów zarządzania usługami IT. Słownik pojęć ITIL wszedł na stałe do języka branży IT i pomógł lepiej komunikować się klientom i dostawcom rozwiązań. Dzisiaj trudno znaleźć organizację IT, która w żaden sposób nie korzysta z modelu ITIL. Certyfikaty ITIL są cenione przez firmy i profesjonalistów IT na całym świecie.

Nowe wyzwania wymagają nowych rozwiązań. Dlatego w już niedługo, w 2019 roku, pojawi się ITIL 4. Nazwa to nawiązanie do przemysłu 4.0 i „czwartej rewolucji przemysłowej”, która dzieje się na naszych oczach – sztucznej inteligencja, big data, internet of things i coraz większego sprzężenie ludzi i informatyki w codziennych procesach. Ostatnie lata to również gwałtowny wzrost popularności nowych modeli w IT – przede wszystkim Agile i DevOps. Agile zrewolucjonizował sposób tworzenia oprogramowania. DevOps wprowadził w życie ideę ciągłej integracji i ciągłego dostarczania rozwiązań, i przebudował organizacje stawiając na cross-funkcjonalne zespoły. ITIL 4 pozwoli na ścisłą integrację z tymi modelami.

Pierwsze elementy nowego modelu – publikacja ITIL 4 Foundation, a wraz z nią szkolenia i egzaminy – zostaną opublikowane już w pierwszym kwartale 2019 roku. Ścieżka certyfikacji ITIL zostanie  przebudowana. Obecnych dwanaście modułów zostanie zastąpionych sześcioma nowymi. „Early adopters” będą mogli już w pierwszych miesiącach 2019 roku uzyskać, jako pierwsi na świecie, certyfikat ITIL 4 Foundation – przepustkę do 4 rewolucji przemysłowej.

Asseco Academy, jako akredytowana organizacja szkoleniowa (ATO) będzie dostarczała szkolenia i egzaminy ITIL 4. Więcej informacji o ITIL 4 można znaleźć na stronach ctpartners.pl/itil-4/ oraz https://youtu.be/Yj0vuMNZJ10. Wszelkie pytania dotyczące szkoleń i egzaminów ITIL można też kierować bezpośrednio na adres [email protected].

 

Zobacz także