Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Wyzwania sektora energetycznego

Żyjemy w nowej rzeczywistości. Konsekwencje wojny na Ukrainie jeszcze bardziej zwiększyły konieczność dążenia do suwerenności energetycznej. Z kolei zmiany klimatyczne generują potrzebę osiągnięcia neutralności klimatycznej.

W tej sytuacji kwestia zrównoważonego rozwoju nie stanowi już dyskusji, jest po prostu wyzwaniem. Tego celu nie da się jednak zrealizować bez cyfryzacji branży energetycznej, czyli logicznego i uzasadnionego wykorzystania technologii takich jak Big Data, Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, przetwarzanie w chmurze czy blockchain – powiedział Tomasz Bendlewski, Dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa, Asseco Poland. Wyzwaniami są również regulacje prawne, które niejednokrotnie nie nadążają za zmieniająca się sytuacją bądź wprowadzają różnorodną interpretację, jak również brak osób, posiadających odpowiednie kompetencje. Dotyka to zarówno dostawców rozwiązań, jak i klientów. Mimo wszystko jestem przekonany, że w najbliższych latach stojące przed nami cele zostaną zrealizowane – dodał.

Ekspert był uczestnikiem 35. Konferencji Energetycznej Europower, która odbyła się w dniach 7-8 kwietnia br.

Zobacz także