Redakcja Asseco News
e-mail: [email protected]
Dobre praktyki Asseco na konferencji IDUG
Coroczne konferencje IDUG (The International DB2 User Group) w Europie to jedno z najważniejszych wydarzeń dla całej społeczności użytkowników DB2. W ciągu kilku dni w ramach różnych ścieżek odbywa się ponad sto sesji edukacyjnych. Duży nacisk położony jest na aktywny udział użytkowników w prezentowaniu własnych doświadczeń.
Asseco od wielu lat realizuje swoje kontrakty na dużych, złożonych technologicznie instalacjach. Ciągły rozwój oprogramowania i towarzyszące mu zmiany mobilizują pracowników do poznawania i szukania pionierskich rozwiązań oraz wykorzystywania nowych funkcjonalności. Wymaga to ciągłego podnoszenia kwalifikacji i stwarza możliwości weryfikacji ich w praktyce. Z drugiej strony dążenie do stabilizacji i pełnej kontroli nad środowiskiem produkcyjnym powoduje konieczność permanentnego udoskonalania używanych procedur i narzędzi oraz kreatywnego wykorzystywania możliwości technologicznych.
Przykładem może być zrealizowany przez Asseco dla ZUS, w ramach umowy utrzymaniowej, projekt migracji bazy zawierającej 4TB danych ze środowiska DB2 dla z/OS do środowiska DB2 dla UNIX, w którym pewność i stabilność eksploatacji wymagała implementacji nowych rozwiązań.
Budowa nowych mechanizmów kompleksowego zbierania statystyk w bazie danych DB2 stworzyła możliwość twórczego podejścia do znanego wcześniej problemu. Nasi pracownicy wykorzystując zbierane latami doświadczenia mogli zaproponować działania wnoszące nową jakość w procedurach eksploatacyjnych.
Czy migracja z DB2 dla z/OS do DB2 dla LUW może być łatwa?
Jednym z istotnych wymagań stawianych przed projektem był krótki czas realizacji kluczowych zadań. W narzuconym przez klienta czasie 60-ciu godzin zdołano przenieść struktury danych za pomocą dedykowanych skryptów oraz dane z wykorzystaniem programu narzędziowego LOAD po stronie UNIX, zapewniając jednocześnie prawidłową obsługę zmiany strony kodowania znaków EBCDIC na UTF-8 oraz znaków narodowych.
Projekt zakończył się sukcesem.
Statystyki w bazie danych – dobre praktyki nie tylko dla doświadczonych administratorów
Dobre praktyki to zbiór doświadczeń z kilku lat udoskonalania procesu zbierania statystyk dla obiektów w bazie danych DB2. Technolodzy z Asseco, we współpracy z klientem, opracowali mechanizmy pozwalające gromadzić dane niezbędne dla optymalnego działania aplikacji. Podstawowym wyzwaniem był rozmiar i poziom skomplikowania środowiska.
Aby sprostać zadaniom wykorzystano narzędzie IBM Tivoli Workload Scheduler do automatyzacji procesu, co pozwoliło na:
o Stworzenie listy obiektów do obsługi, na podstawie informacji o ilości zmian wynikających z produkcyjnego przetwarzania,
o Uruchomienie programu narzędziowego RUNSTATS w sposób optymalnie wykorzystujący zasoby,
o Wykonanie ewentualnych zmian w statystykach, uwzględniając specyfikę pracy optymalizatora zapytań.
Opracowano również szablony postępowania przy przenoszeniu statystyk między środowiskiem produkcyjnym a testowym oraz procedury postępowania w przypadku wykrycia niespójnych statystyk w bazie danych.
Konferencje IDUG w Pradze, listopad 2014
Rozwiązania wykorzystane w projekcie zaprezentowane zostały przez Adama Pestę (Zespół Technologii Narzędziowych MainFrame) i Jacka Rafalaka (Zespół Zarządzania Technologiami oraz Zasobami KSI) na konferencji użytkowników DB2 w Pradze.
Coroczne konferencje IDUG (The International DB2 User Group) w Europie to jedno z najważniejszych wydarzeń dla całej społeczności użytkowników DB2 dla platformy z/OS jak i LUW (Linux, UNIX, Windows),. W ciągu kilku dni w ramach różnych ścieżek odbywa się ponad sto sesji edukacyjnych. Duży nacisk położony jest na aktywny udział użytkowników w prezentowaniu własnych doświadczeń. Obok sesji koncentrujących się na kwestiach dobrych praktyk pisania aplikacji i strojeniu wydajności zapytań do bazy danych, można było poznać trendy w rozwoju DB2.
Kierunki rozwoju, które były silnie podkreślane to:
• Obsługa aplikacji analitycznych
• Obsługa danych o charakterze BIG DATA
Wiedza o nowych możliwościach DB2 w połączenie z doświadczeniami użytkowników z ich wykorzystywania to główna korzyść z udziału w konferencjach IDUG.
Adam Pesta, Ekspert ds. Technologii, Pion Utrzymania Systemów, Asseco Poland
Łukasz Wdzięczny, Ekspert ds. Technologii, Pion Utrzymania Systemów, Asseco Poland
Poprzedni wpis
Następny wpis