Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

System Asseco pomoże zarządzać parkowaniem w Rzeszowie

Asseco wdrożyło w Rzeszowie system obsługi i zarządzania strefą płatnego parkowania. Stanowi on dopełnienie Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportu (RIST). Jego zadaniem jest poprawa warunków funkcjonowania komunikacji publicznej w centrum Rzeszowa poprzez ułatwienie mieszkańcom parkowania i skrócenie czasu poszukiwania wolnego miejsca postojowego. Wartość kontraktu, dofinansowywanego z UE, to blisko 11,6 mln zł brutto.

 

Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom parkujący mniej czasu spędzą na poszukiwaniu wolnych miejsc. W mieście zainstalowano 12 tablic nawigacji parkingowej, które wskazują liczbę wolnych miejsc postojowych i kierują kierowców do strefy o najmniejszym zatłoczeniu. Ponadto mogą być one w każdej chwili wykorzystane do zarządzania ruchem drogowym jako znaki zmiennej treści. Parkujący będą mogli dokonać opłat gotówką lub przy wykorzystaniu zbliżeniowych kart płatniczych (PayPass, PayWave) w jednym ze 130 urządzeń.

 

Chcemy, żeby Rzeszów prężnie się rozwijał, a przede wszystkim był przyjazny dla swoich mieszkańców i osób odwiedzających miasto – powiedział Jerzy Tabin, Dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów w Rzeszowie. System obsługi i zarządzania strefą płatnego parkowania umożliwia również wymianę danych z systemem zarządzania ruchem i transportem publicznym, stanowi więc naturalne uzupełnienie RIST. Dzięki przyjętym rozwiązaniom chcemy zmienić zachowania komunikacyjne kierowców i zachęcić kolejne osoby do korzystania z komunikacji publicznej – dodał.

 

Asseco zaprojektowało stałą organizację ruchu dla Strefy Płatnego Parkowania oraz system do jej obsługi i zarządzania w raz ze współpracującymi z nim tablicami zmiennej treści i parkomatami zasilanymi z akumulatorów i ogniw solarnych. Ponadto utworzono Centrum Obsługi Strefy Płatnego Parkowania i wyposażono go w sprzęt teleinformatyczny, m.in. serwery, komputery mobilne i  stacjonarne oraz sprzęt sieciowy, a także przeszkolono pracowników. Asseco wykonało cały kontrakt, realizowany w trybie zaprojektuj i wybuduj, w ciągu zaledwie 6 miesięcy.

 

W tym projekcie naszymi podwykonawcami były tylko polskie firmy, głównie z Podkarpacia –powiedział Adam Góral, Prezes Asseco Poland S.A. To przedsięwzięcie pokazuje, że polscy przedsiębiorcy potrafią świetnie ze sobą współpracować. Uważam, że jeśli tylko jest taka możliwość, to polskie firmy powinny wspierać siebie nawzajem – dodał.

 

Asseco jest jednym z największych pracodawców w regionie. W rzeszowskim biurze, które jest główną siedzibą firmy, zatrudnia ponad 520 osób. Jest także jednym z założycieli Podkapackiego Klubu Biznesu, który skupia dziś ponad 600 firm i jest jedną z najprężniej działających tego typu organizacji w Polsce. Ponadto od lat angażuje się w promocję regionu, między innymi poprzez bycie sponsorem tytularnym klubu Asseco Resovia Rzeszów.

Zobacz także