Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Podpis elektroniczny odporny na cyberzagrożenia

Nowoczesne narzędzia paperless, takie jak podpis elektroniczny, wykorzystujący dane biometryczne, mogą mieć ogromny wpływ na przyspieszenie cyfryzacji gospodarki. Jak za ich pomocą usprawnić wewnętrzne procesy w firmie? Jak zminimalizować papierowy obieg dokumentów? Odpowiedzi, m.in. na te pytania, poznali uczestnicy e-konferencji „Cyfryzacja gospodarki – nowoczesne narzędzia paperless”, której organizatorem było Asseco Data Systems i Monolit-IT.

Uczestnicy spotkania, które odbyło się 18 czerwca, wielokrotnie podkreślali, że cyfryzacja firmy powinna być działaniem zaplanowanym i podzielonym na etapy.

Aby wdrożenie narzędzi cyfrowych zakończyło się sukcesem, konieczna jest wcześniejsza analiza tego jakich rozwiązań firma potrzebuje i jak chce z nich korzystać – powiedział Artur Miękina, Dyrektor Sprzedaży Projektów Kluczowych, Asseco Data Systems. Kolejnym krokiem jest przygotowanie infrastruktury oraz doprecyzowanie kwestii prawnych – dodał.

Zgodził się z nim Dariusz Szostek, Partner w Szostek Bar i Partnerzy, który zwrócił uwagę, że paperless to nie tylko przejście z dokumentu papierowego na podpis w PDF czy złożenie podpisu na tablecie, ale złożony proces. Podobną opinię wyraziła Katarzyna Olejniczak-Jakubowska, Szef działu SmartCourier w InPost.

Jeżeli przedsiębiorca np. z powodu panującej pandemii, chce zmienić całą swoją organizację i jej strukturę w ciągu dosłownie jednego dnia, to takie działanie ma nikłe szanse powodzenia – podsumowała Katarzyna Olejniczak-Jakubowska. Natomiast, jeżeli ta decyzja jest wynikiem wcześniejszych analiz i odpowiedniego przygotowania, to na pewno warto iść w tę stronę. Ja jestem zwolennikiem podzielenia projektu na etapy i systematycznego sprawdzania funkcjonowania poszczególnych narzędzi – dodała.

Kolejnym ważnym aspektem związanym z wdrożeniem podpisu elektronicznego są kwestie cyberbezpieczeństwa, stąd rosnąca popularność rozwiązań wykorzystujących biometrię.

Od kilku miesięcy funkcjonujemy w nowej, wirtualnej epoce. To w tej przestrzeni załatwiamy większość spraw biznesowych i prywatnych, niejednokrotnie przekazując wrażliwe informacje online. W tym kontekście kwestia cyberbezpieczeństwa nabiera jeszcze większego znaczenia – powiedział Tomasz Chomicki, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, Samsung Electronics

O pracach nad rozwiązaniem, umożliwiającym składanie odręcznych podpisów z zachowaniem ich biometryczno-grafologicznych cech, opowiedzieli Marcin Sikorski, Dyrektor Działu Produkcji Oprogramowania oraz Tomasz Ostaszewski, Członek Zarządu w Monolit IT.

Wiedzieliśmy, że odręczny podpis utrwalony elektronicznie ma sens, co zresztą pokazała sytuacja związana z pandemią koronawirusa – stwierdził Marcin Sikorski. Na początku rozwoju naszego systemu korzystaliśmy z rozwiązań zewnętrznych dostawców, ale okazały się za mało elastyczne, aby nasz produkt mógł być dostosowany między innymi do wymagań eIDAS. Sami zbudowaliśmy więc rozwiązanie, zgodne z tym unijnym rozporządzeniem, które wykorzystuje zaawansowane technologie, spełnia oczekiwania biznesowe klientów oraz jest dostosowane do wszelkich norm prawnych – dodał.

Opracowane narzędzie jest częścią oferowanego przez Asseco Data Systems rozwiązania paperless obejmującego sprzęt mobilny firmy Samsung, oprogramowanie biometryczne firmy Monolit-IT oraz kwalifikowane usługi zaufania Asseco Data Systems.

 

Obejrzyj nagranie z konferencji na YouTube >

 

Zobacz także