Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Platformy UCaaS

Asseco Poland, jako jeden z największych dostawców IT dla polskiego sektora telco, uważnie przygląda się rozwojowi chmurowych systemów telekomunikacyjnych. Realizujemy coraz więcej wdrożeń tego typu rozwiązań i coraz szerzej wykorzystujemy je w budowaniu naszej oferty.
Pełna integracja infrastruktury chmurowej z lokalnymi systemami klientów jest kolejną, dojrzałą fazą dobrze znanego na rynku modelu, jakim jest dostarczanie oprogramowania w formie usługi (SaaS). Bardzo dobrym przykładem takich rozwiązań są platformy UCaaS, które umożliwiają wyprowadzenie firmowego zaplecza komunikacyjnego do doskonale zarządzanych, zewnętrznych systemów oferowanych przez usługodawcę. Standardowy model opierał się na inwestowaniu w infrastrukturę urządzeń i usług na podstawie prognozowania potrzeb na najbliższe lata, jednak dynamicznie rozwijający się sektor IT znacznie to utrudnił. Firmy borykały się z problemem zapotrzebowania na innowacje, których wykwalifikowani pracownicy wymagają, aby sprawnie kontaktować się z klientami, partnerami, oraz współpracownikami. Bardzo pożądane stało się łączenie usług, co dobrze obrazuje przykład telekonferencji – jej uczestnicy powinni posiadać możliwość udostępniania ekranu, komunikacji wideo, głosowej, tekstowej, jak również powinna istnieć opcja użycia klasycznych telefonów dla słuchaczy mobilnych, nie wspominając o późniejszym dostępie do zapisanych archiwalnych wystąpień z dowolnego miejsca czy urządzenia. Subskrybowane usługi UCaaS są w stanie zaspokoić powyższe wyzwania. Co kluczowe, nie ma potrzeby inwestowania w całą infrastrukturę, a jedynie w cykliczną opłatę licencyjną per użytkownik, czyli wydatek adekwatny do aktualnych potrzeb. Zewnętrzny dostawca napędzany konkurencyjnością swoich produktów dba o ich ciągły rozwój oraz jak najwyższe SLA, dzięki czemu firma nie musi skupiać się na urządzeniach i personelu technicznym, którego kompetencje najczęściej nie mają związku z zakresem prowadzonej działalności. Cytując Gartnera, w 2020 roku firmy nie stosujące rozwiązań chmurowych będą równie rzadko spotykane niczym dzisiejsze, nie posiadające dostępu do Internetu.

 

Przemysław Stopa, Starszy Projektant, Asseco Poland

Zobacz także