Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Odpowiednie środowisko testowe warunkiem powodzenia projektu informatycznego

Projektując oprogramowanie dla klientów, Asseco przywiązuje szczególną wagę do stworzenia odpowiedniego środowiska testowego. Takie podejście pozwala uzyskać najlepsze warunki do sprawdzenia danego rozwiązania i odpowiadające tym, jakie posiada klient. Zapewnia także bezpieczeństwo i sprawia, że oprogramowanie jest uruchamiane zgodnie z jego potrzebami. O tym jaka technologia jest do tego wykorzystywana –  mówi Mirosław Olszowy, Zastępca Dyrektora Pionu Ubezpieczeń Społecznych Asseco Poland.        

Bardzo ważnym etapem tworzenia oprogramowania jest jego testowanie począwszy od testów jednostkowych, modułowych , integracyjnych a na wydajnościowych i akceptacyjnych kończąc. Właściwe przeprowadzenie tego procesu jest kluczowym elementem powodzenia projektu informatycznego. W naszych projektach wkładamy dużo wysiłku w to, aby mieć zapewnioną tzw. zgodność platform. Dzięki temu nasze środowiska testowe zgodne są ze środowiskiem produkcyjnym, którym dysponuje klient. Realizując projekty tworzymy tzw. makietę testową i na tym środowisku uzyskujemy takie same warunki, jakie są u klienta. Używamy tych samych produktów, narzędzi systemowych, monitorów transakcyjnych oraz baz danych.  Zanim dostarczymy rozwiązanie, testujemy je na swoim środowisku, co pozwala uniknąć błędów i daje nam pewność co do jego właściwego działania. Na makiecie testowej Asseco wykorzystujemy między innymi rozwiązanie IBM Z Platform i pod koniec 2021 roku zainwestowaliśmy w kolejne urządzenie tego rodzaju. Model z13s został zastąpiony przez serwer najnowszej generacji w linii entry-level: IBM z15 T02. Fizycznie stanowi pojedynczą szafę rackową, chłodzoną powietrzem. Zamówiona przez Asseco Poland konfiguracja składa się z 2 procesorów centralnych, taktowanych z częstotliwością 4,5 GHz, o mocy 41 MSU, jednego procesora specjalizowanego zIIP, 512 GB pamięci. Urządzenia peryferyjne są podłączone przez 10 kanałów FICON Express 16S+ pracujących z prędkością do 16Gbps. Połączenia sieciowe realizują 3 karty sieciowe OSA Express 6S. Serwer wyposażony jest w macierz dyskową all-flash IBM DS8910F o pojemności netto 40TB. Poza uzyskanymi nowymi możliwościami technologicznymi ważnym aspektem jest także redukcja konsumpcji mocy o ponad 50%, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na moc urządzeń klimatyzacyjnych. Kolejną zaletą jest zmniejszenie gabarytów infrastruktury, co znacznie obniżyło koszt utrzymania platformy w serwerowni.

IBM Z stanowi solidną bazę dużych systemów IT ze względu na swoją niezawodność, wydajność, bezpieczeństwo i skalowalność. Platforma jest przez IBM rozwijana, modernizowana i pojawiają się nowe możliwości technologiczne, do których Asseco na bieżąco dostosowuje się realizując projekty zgodnie z wymaganiami swoich klientów.  Jednocześnie IBM oferuje coraz więcej rozwiązań w świecie chmury hybrydowej, chcąc być otwartym na świat zewnętrzny.

Zobacz także