Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Największe korzyści z bycia Agile

Eksperci wskazują korzyści z bycia Agile

Wieloletnie badania prowadzone wśród osób praktykujących Agile wskazują, że metodyki zwinne cieszą się coraz większą popularnością. Przynoszą także wymierne korzyści wykorzystującym je zespołom.

 

W roku 2016 wydano dziesiątą edycję raportu „State of Agile ”, w którym publikowane są najważniejsze wnioski i szczegółowe dane na temat pracy w metodykach zwinnych. Raportowi towarzyszy badanie, w którym kilka tysięcy ekspertów IT z całego świata opisuje swoje doświadczenia z wykorzystania Agile. Zebrane informacje pozwalają rzucić światło na popularność metodyk zwinnych.

 

Rośnie liczba ekspertów
Najnowsze wydanie raportu wskazuje, że regularnie powiększa się grono osób posiadających szeroką wiedzę na temat Agile’a. W roku 2015 mianem ekspertów określiło się 63% ankietowanych (rok wcześniej było ich 58%). Scrum wciąż jest najczęściej wykorzystywaną metodyką. Wzrasta natomiast popularność Scaled Agile Framework, które wymieniło aż 27% ankietowanych (rok wcześniej było ich 19%).

 

Sukces dzięki Agile
Potencjał Agile dostrzegają największe organizacje. Już prawie 25% badanych osób pracuje w firmach zatrudniających ponad 20 tys. pracowników. W roku 2014 było ich 21%. Najważniejsze są jednak korzyści osiągane przez zespoły pracujące zwinnie. Aż 95% procent ankietowanych powiedziało, że praktykuje zwinność w swojej pracy. Dzięki temu udało im się zwiększyć wydajność, usprawnić zarządzanie zmieniającymi się priorytetami, a przede wszystkim przyspieszyć terminy dostarczania produktów. Jedynie 1% ankietowanych stwierdziło, że wykorzystanie metodyk zwinnych zakończyło się w ich organizacji niepowodzeniem.

 

Jak wskazują autorzy raportu „State of Agile”, wśród najczęściej stosowanych technik zwinnych znajdują się:
•    Spotkania codzienne – praktykuje je 83% ankietowanych
•    Priorytetyzowanie rejestrów – wykorzystuje je 82% badanych
•    Krótkie iteracje – stosowane u 79% ankietowanych
•    Technika retrospektyw – praktykowana przez 74% ankietowanych

 

Badania wyraźnie wskazują, że zarówno popularność, jak i przede wszystkim korzyści z wykorzystywania Agile, są coraz częściej dostrzegane w organizacjach z całego świata. Rośnie przy tym grono specjalistów, którzy wprowadzają go do pracy zespołowej. Dlatego też warto bliżej przyjrzeć się najczęściej stosowanym technikom zwinnym i temu, jak je stosować. Ich szczegółowe omówienie znajdzie się w kolejnych artykułach publikowanych w strefie Eksperta na Asseconews.pl.

 

Autor: Sebastian Niewolik, Architekt Systemowy, Asseco Poland

 

Zobacz też: Pięć powodów, dla których warto być Agile

 

 

Zobacz także