Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Jakie będą trendy w IT w 2019?

W jakim kierunku będzie się rozwijał polski rynek IT. Swoje przemyślenia na ten temat przedstawia Andrzej Dopierała, wiceprezes zarządu Asseco Poland i Prezes Zarządu Asseco Data Systems.

Świat IT rozwija się w wielu ekscytujących kierunkach, ale myśląc o polskim rynku w 2019 roku skupię się na kilku z nich. Na pierwszym miejscu wymieniłbym cyfryzację. Z zadowoleniem obserwuję kolejne praktyczne zastosowania technologii, które optymalizują, upraszczają i przyśpieszają procesy biznesowe, kontakty z administracją, a także życie codzienne. Co ważniejsze – każdy nowy pomysł inspiruje następne i jest to swoisty efekt kuli śnieżnej. Mówiąc o wszechobecnej cyfryzacji trzeba też pamiętać o cyberbezpieczeństwie wraz z ochroną danych osobowych i cyfrowej tożsamości oraz zabezpieczaniu transakcji elektronicznych. Obawiam się że 2019 może być rokiem, w którym okaże się , że polski rynek przestaje być wyspą omijaną przez najgroźniejszych cyberprzestępców.

Kolejnym kierunkiem rozwoju IT jest upowszechnianie rozwiązań chmurowych. Wydaje mi się, że nadchodzący rok może być przełomowy. Polscy klienci są bardzo pragmatyczni i „wchodzą w chmurę” dopiero, gdy widzą konkretne, mierzalne korzyści. Tych korzyści w nadchodzącym roku powinno być coraz więcej i bardzo liczę tu na Polską Chmurę, która ma szansę istotnie przybliżyć te rozwiązania i uczynić je prostszymi do stosowania.

Coraz dynamiczniej rozwijają się też innowacyjne technologie w polskich miastach – nowoczesne formy kontaktu z mieszkańcami, nowe rozwiązania komunikacyjne, zdalne zarządzanie miejskim ruchem, elektroniczna informacja turystyczna, analiza danych. Rozmawiając z włodarzami miast widzę, że smart city powoli staje się domeną nie tylko wielkich metropolii, ale coraz częściej również mniejsze miasta wdrażają poszczególne rozwiązania ułatwiające życie mieszkańcom.

Zobacz także