Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Jak wygląda rozwój innowacji w polskich firmach?

Wydatki rodzimych firm na innowacyjność stale rosną. Świadczą o tym m.in. wyniki rankingu dziennika Rzeczpospolita. Według tego zestawienia polskie firmy przeznaczyły tylko w 2017 roku o 13% więcej środków na prace badawczo-rozwojowe. Asseco stale rozwija swoje systemy w oparciu o najnowsze technologie, takie jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy czy rozwiązania chmurowe. Więcej na temat podejścia spółki do inwestowania w innowacje mówi Artur Wiza, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland na łamach „Rzeczpospolitej”.

Innowacje rozwijamy w różnych obszarach i z roku na rok inwestujemy coraz większe środki. Ważne jest dla nas pragmatyczne podejście do innowacji, aby produkty obecne i przyszłe, nad którymi pracujemy, znalazły zastosowanie u klientów – powiedział Artur Wiza.

O tym, jak wygląda rozwój innowacyjności w Polsce wspomina, że warto wzorować się na doświadczeniach z innych krajów.

Polska ma ogromny potencjał, aby być innowacyjnym krajem, ponieważ nasi programiści są zaliczani do światowej czołówki. Jednak tworzenie innowacji, w sytuacji gdy nie ma na nie rynku, jest ciężkie do realizacji. Powinniśmy wzorować się na innych krajach, które skutecznie rozwijają swoje innowacje – wyjaśnia. I wskazuje, że dobrym przykładem są amerykańskie firmy, które tworzą innowacje na rzecz rządu amerykańskiego i armii. Później takie rozwiązania znajdują zastosowanie na komercyjnym rynku. W Polsce nie mamy jeszcze wielu takich przykładów, ale jeśli wsparcie rządu będzie szło w tym kierunku, stworzy to szansę na realizację innowacyjnych pomysłów i będzie można lepiej wykorzystać potencjał polskich firm – dodaje.

Wypowiedź ukazała się na łamach dziennika Rzeczpospolita w dniu 26 marca 2019 r.

Zobacz także