Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Inwestycje w chmurze – podsumowanie Promak Forum 2019

Przedstawiciele instytucji finansowych oraz biur maklerskich już po raz 18 spotkali się na corocznej konferencji Asseco – Promak Forum 2019. Celem spotkania, które odbyło się 24 października w Warszawie była m.in. dyskusja o tym, jak najnowsze technologie IT mogą wspierać rozwój rynku kapitałowego.

Pierwszy panel poświęcony był rozwiązaniom chmurowym. W debacie wzięli udział: Sławomir Panasiuk, Wiceprezes Zarządu, KDPW; Jacek Cholc, Dyrektor Pionu Eksploatacji i Infrastruktury, PKO BP oraz Mirosław Domżalski, Dyrektor Działu Wdrożeń i Utrzymania, Asseco Poland, który wśród aktualnych trendów technologicznych wymienił m.in. sztuczną inteligencję, wirtualną rzeczywistość, internet rzeczy oraz chmurę obliczeniową.

Obliczenia przeprowadzone dla Reuters przez firmę badawczą IDC Financial Insights pokazują, że największe światowe banki oszczędzą do końca 2019 roku 15 miliardów dolarów dzięki adaptacji chmury, obniżając koszty utrzymania infrastruktury o 25 proc. IDC przewiduje, że około dwóch trzecich globalnych firm finansowych będzie w znacznym stopniu korzystać z usług chmurowych w przyszłym roku – powiedział Mirosław Domżalski.

Ekspert Asseco zwrócił także uwagę na zalety rozwiązań chmurowych, czyli skalowalność, wydajność, niezawodność, bezpieczeństwo oraz dostępność w różnych modelach usług (IaaS, PaaS i SaaS).

W kolejnej części spotkania paneliści zastanawiali się, jak zachęcić młode pokolenie do inwestowania. W debacie uczestniczyli: Agnieszka Rostkowska, Wiceprezes Zarządu, Dom Maklerski Bank Handlowy; Grzegorz Zawada, Dyrektor Domu Maklerskiego PKO BP; Krzysztof Bratos, Dyrektor Departamentu Bankowości Prywatnej w mBanku oraz Artur Trunowicz, Dyrektor Pionu Rynku Kapitałowego, Asseco Poland.

W gronie inwestorów, osoby poniżej 25 roku życia, to zaledwie 6,6 proc. Jest to grupa wiekowa, w której tkwi duży potencjał. Dotarcie do tego pokolenia wymaga jednak od instytucji finansowych dostosowania oferty oraz formy komunikacji i świadczenia usług do jego przyzwyczajeń oraz stylu życia. Pamiętajmy, że są to przede wszystkim osoby dobrze wykształcone, pragmatyczne i świadome technologicznie, które funkcjonują w globalnym środowisku – powiedział Artur Trunowicz.

W konferencji Promak Forum 2019 wzięli także udział przedstawiciele firm Oracle oraz IBM, których technologie Asseco wykorzystuje przy budowie rozwiązań dla rynku kapitałowego.

Więcej informacji o PROMAK: promak.asseco.com

Zobacz także