Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Cyfrowy bank w 6 dni! Budować czy remontować? – podsumowanie Asseco Banking Forum 2020

To będzie rozmowa o przyszłości, o tym jak bankowość będzie się zmieniać – powiedział Adam Góral, Prezes Asseco Poland, otwierając 6. edycję Asseco Banking Forum. Przedmiotem dyskusji tegorocznej konferencji był bank cyfrowy. Jak należy go rozumieć? Jak go stworzyć? Na te pytania odpowiedzi szukali liderzy sektora bankowego oraz eksperci Asseco.

Asseco Banking Forum po raz pierwszy odbyło się w zdalnej formie. W spotkaniu online wzięło udział ponad 400 przedstawicieli sektora, m.in. bankowego, kapitałowego, ubezpieczeniowego oraz e-commerce.

Dzięki technologii możemy spotkać się w takiej formule jak dziś. W trudnych czasach spoczywa na nas – specjalistach od technologii – wielka odpowiedzialność za ciągłość i rozwój biznesu – powiedział Adam Góral. Polacy mają fantastyczne osiągnięcia w dziedzinie technologii i informatyki. Jesteśmy gotowi do wejścia na rynki zagraniczne z naszymi rozwiązaniami dla bankowości – dodał.

Wprowadzenie do pierwszej debaty spotkania „Cyfrowy bank w 6 dni! Budować czy remontować?” przygotował Grzegorz Paskudzki, lider zespołu Asseco Business Consulting, który wspiera banki w transformacji biznesu.

Bank cyfrowy to bank otwarty na świat zewnętrzny, na integrację, na udostępnianie produktów innych dostawców i zaspokajanie wszystkich oczekiwań klientów – powiedział ekspert Asseco. Droga cyfryzacji jest różna w zależności od tego, na kogo patrzymy. Banki tradycyjne najczęściej wybierały ścieżkę ewolucyjną, w odróżnieniu od NeoBankiów, FinTech’ów czy BigTech’ów oraz firm eCommerce – dodał.

Przedstawiciel Asseco zwrócił także uwagę, że banki nie są już monopolistami w zakresie usług finansowych, ponieważ rozwój technologii oraz coraz łatwiejszy dostęp do wiedzy i informacji umożliwił ich upowszechnienie.

Banki bez dwóch zdań pozostaną. Oczywiście zmienią się usługi i będą dostępne nie tylko w bankach – powiedział uczestnik debaty – Mirosław Forystek, Członek Zarządu, Vodeno. Technologicznie można zbudować każdy produkt bankowy, ale na niektóre produkty trzeba mieć licencje i to się nie zmieni przez wiele lat. Technologia pozwala budować nowe usługi i produkty bankowe zdecydowanie szybciej – dodał.

Zgodził się z nim Piotr Gawron, Prezes Zarządu, Dragon Services, który stwierdził, że banki jako instytucje pozostaną, ale klientom będą potrzebne usługi, ponieważ to właśnie one są identyfikowane przez klientów. Banki będą więc pełniły funkcję platform świadczących usługi.

Jaromir Frankowicz, Członek Zarządu, IDEA Bank zwrócił jednak uwagę, że dla wielu użytkowników korzystanie z banku jest wciąż bardzo istotne.

Są klienci, którzy potrzebują konta i karty, całej bankowej otoczki. Patrzę na fintechy od dłuższego czasu. To „monoprodukty”. Biorą to, co łatwe do przejęcia, a trudne rzeczy, najczęściej te wymagające regulacji prawnych, zostają w bankach – stwierdził.

Banki zostaną. To one wymyśliły płatności mobilne, a nie fintechy. Bankowość to nie tylko bankowość dla klienta indywidualnego, ale także dla dużych firm i instytucji. Dla nich oferujemy bardzo często wyrafinowane produkty i platformy – zgodził się Marek Lenz, CIO, Pekao SA.

Aby banki mogły utrzymać swoją pozycję na rynku, niezbędna jest ich transformacja cyfrowa, która jak zauważył Łukasz Dziekan, Członek Zarządu, Allegro Pay jest dla nich złożonym przedsięwzięciem. Instytucje finansowe powinny traktować IT jako profit, a nie koszt, a sam proces zmiany należy przeprowadzić tak, aby był jak najmniej odczuwalny dla klienta.

Uważam, że transformacja dużego środowiska IT w banku jest trudnym zadaniem. Warto rozważyć alternatywne rozwiązania poprzez start nowego brandu czy nowego sposobu obsługi klientów. Są już takie możliwości dzięki obecnej technologii dla bankowości. To mniejsze ryzyko, niższe inwestycje krótszy czas realizacji. Zachęcam do tego. Remontowanie bywa męczące i długotrwałe i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Czasem po prostu lepiej kupić, zbudować od nowa – podsumował Mirosław Forystek, Członek Zarządu, Vodeno.

Odpowiadając na pytanie budować czy remontować podobnego zdania był Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu, PKO BP.

Jeżeli organizacja ma silne korzenie, ma silne legacy oraz dużą wartość, a ponadto funkcjonuje na rynku i udało jej się zbudować kompetencje, które są cyfrowo gotowe do tego by zarządzać zmianą, to wtedy nie ma specjalnej dyskusji – budujemy. To jest kolejny element ewolucji. Przechodzimy z jednego stanu w kolejny. I w sektorze bankowym, przy tych największych bankach, tak się dzieje – zakończył członek Zarządu PKO BP.

Ile jednak potrzeba czasu na zbudowanie nowego banku? Co jest istotne na początku tego procesu? Odpowiedzi, m.in. na te pytania padły podczas wystąpienia Tomasza Blicharza, Asseco BooX Product Marketera.

Dotychczas budowa banku zajmowała często kilkanaście miesięcy. Od dzisiaj jego <wyklikanie> i uruchomienie może potrwać zaledwie kilka dni – powiedział ekspert Asseco, który zwrócił również uwagę na bardzo istotną kwestię, jaką jest testowanie danej inicjatywy finansowej przed jej debiutem na rynku.

Banki precyzyjnie planują budowę własnej organizacji, a potem ją projektują. Jeszcze dłużej wyposażają w systemy i platformy. Przymierzanie i testowanie planują dopiero na końcu. Czas to zmienić i prowadzić test już od analizy wymagań – stwierdził. Testowanie pomysłu na bank na początku jego budowy ma większy sens niż robienie tego na końcu projektu – dodał.

Asseco stworzyło rozwiązanie, które umożliwia realizację takich testów. Asseco BooX (Bank out of the Box) to pierwsza w Polsce platforma chmurowa, która może stanowić zalążek do budowy nowego banku, jak również być wykorzystana do przebudowy lub modernizacji istniejącej instytucji finansowej.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że technologia jest jednym z kluczowych elementów zarówno w trakcie budowania instytucji finansowej, jak i jej funkcjonowania. Dynamiczne zmiany na rynku oraz rosnące oczekiwania klientów sprawiają, że sektor bankowy musi zadać sobie pytanie: „Co zmienić w technologii dziś, żeby sprzedawać jutro?” Odpowiedzi na nie udzielili eksperci podczas drugiej debaty.

Procesów, które będą obsługiwane cyfrowo będzie coraz więcej. Tu patrzymy przez pryzmat klienta i jego potrzeb. Nie bez znaczenia są elementy regulacyjne i to, w jaki sposób pozwalają przesunąć granicę w stronę całkowitej cyfryzacji – powiedział Łukasz Kozioł, Dyrektor Departamentu Zarządzania Produktami, Bank Ochrony Środowiska.

Z kolei Marek Chlebicki z Raiffeisen Bank International AG zgodził się ze swoim rozmówcą, że adopcja cyfrowych procesów mocno przyspieszyła, jednak instytucje finansowe nie muszą wszystkiego digitalizować i rezygnować z doświadczenia fizycznego. Mogą te doświadczenia połączyć.

Granice cyfryzacji są tam, gdzie są klienci i ich potrzeby. Są obszary, które można cyfryzować, inne wymagają udziału człowieka – uzupełnił Marcin Dzienniak, Dyrektor Departament Rozwoju Aplikacji Sprzedażowych i Wsparcia, PKO BP.

Procesy reklamacji oraz procesy IT istnieją i będą istnieć, bez względu na to, czy pójdziemy do chmury. Przykład – kredyt hipoteczny da się zautomatyzować, ale czy klient tego oczekuje? To czego potrzebuje, to kontakt z doradcą – dodał Grzegorz Pędzisz, CIO, IDEA Bank.

Nie zmienia to faktu, że aby praca dorady była efektywna potrzebuje on rozwiązań IT, które ułatwią i przyspieszą jego działania. O tym, jak ważny jest poziom obsługi klienta doskonale wie Paweł Kapel, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Lubaczowie, który korzysta ze Wspólnej Platformy Informatycznej (WPI) – kompleksowego rozwiązania IT oferowanego przez Asseco w modelu SaaS.

Dlaczego zmigrowaliśmy do Wspólnej Platformy Informatycznej od Asseco Poland? Odpowiedź jest prosta: dla nas najważniejszy jest klient – powiedział Paweł Kapel. Od 21 września pracujemy już na WPI. Otwieramy rachunek czy lokatę w sześć minut. Mamy teraz zaawansowane narzędzia do oceny zdolności kredytowej klientów, co szczególnie nas cieszy – dodał.

Pierwszym krokiem w obsłudze klienta jest jednak jego pozyskanie. Jak zainteresować klienta? Jak stworzyć ofertę, która będzie atrakcyjna i dopasowana do jego potrzeb? W tym przypadku wsparciem może być sztuczna inteligencja i automatyzacja marketingu.

Automatyzacja marketingu jest przy naszym podejściu UX-owym nieodzowna, stanowi jego logiczne uzupełnienie. Zależy nam na tym, aby klienci otrzymywali na wejściu informację o tych produktach, które mogą pomóc w ich konkretnym przypadku – powiedział Daniel Mączyński, Wiceprezes Zarządu, PragmaGO.

Usprawniamy procesy sprzedażowe i pomagamy wdrożyć innowacyjne rozwiązania. Gdy mówimy o automatyzacji marketingu, to wiemy, że dzięki rozwiązaniom Asseco, współczynniki pozyskania nowych klientów i konwersja zakupowa są znacznie wyższe. Mamy świadomość, jak ważny jest to kierunek, gdyż do końca 2023 roku instytucje finansowe zamierzają przeznaczyć 48% wydatków marketingowych na wdrożenia rozwiązań mechanizmów samouczących się – dodała Marta Mróz-Sipiora, Menager Produktu, Asseco Poland.

Asseco Banking Forum 2020 zakończyło się wystąpieniem Piotra Czarneckiego, Lidera biznesu, eksperta bankowości i biznesu cyfrowego oraz wykładowcy akademickiego, który podsumował, że aby polskie banki pozostały w czołówce ich usługi powinny być: inteligentne, spersonalizowane, wielokanałowe, bankowe i niebankowe.

Zobacz także