Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

„Chmura dla zdrowia” oferuje elektroniczną dokumentację medyczną w polskiej chmurze Google’a

Asseco, które wspólnie z Chmurą Krajową powołało spółkę „Chmura dla zdrowia”, skorzysta z zasobów nowo otwartego centrum przetwarzania danych Google. Jest to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej hub technologiczny globalnego dostawcy chmury publicznej. Asseco będzie korzystać z jego usług w ramach swojej nowej oferty, jaką jest elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) w chmurze.

W tym roku rozpoczynamy powszechne wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Dotyczyć ono będzie wszystkich świadczeniodawców zarówno szpitali, jak i przychodni, POZ oraz laboratoriów. Od połowy roku wytworzona przez te jednostki dokumentacja medyczna będzie musiała być indeksowana w krajowym systemie P1 utworzonym przez Ministerstwo Zdrowia. Następnie dokumenty te będą musiały być dostępne do wymiany przez 24/7 – powiedział Krzysztof Groyecki, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland.

Spełnienie tych wymogów to liczne wyzwania dla sektora opieki zdrowotnej, które wiążą się z przyrostem danych i niezbędną do ich obsługi infrastrukturą oraz specjalistami. Asseco – lider cyfryzacji w Polsce wesprze jednostki medyczne w tym procesie. Firma wspólnie z Chmurą Krajową powołała spółkę Krajowy Operator Chmury Medycznej (Chmura dla zdrowia). Dzięki tej współpracy Asseco będzie mogło oferować swoje rozwiązania technologicznie przy wykorzystaniu platformy Google’a.

Google – globalny dostawca chmury publicznej otworzył w kwietniu br. w Warszawie swoje pierwsze centrum przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednostki medyczne, korzystając z oferowanego przez „Chmurę dla zdrowia” systemu elektronicznej dokumentacji medycznej w chmurze, będą miały  pewność, że przekazywane przez nie wrażliwe dane pacjentów będą przechowywane na terenie Polski, zgodnie z regulacjami i wymogami sektorowymi. Taka lokalizacja to także szybszy przesył i zapis danych w aplikacjach oraz szybsze tworzenie kopii zapasowych.

Usługa Chmura dla zdrowia to najwyższa jakość, bezpieczeństwo danych, a przede wszystkim dostępność 24/7. Oferowane przez nas rozwiązanie jest alternatywą dla budowania własnej infrastruktury i zatrudniania dodatkowych pracowników – powiedział Krzysztof Groyecki. Już od kwietnia jednostki medyczne mogą być użytkownikami nowej usługi: EDM w chmurze – dodał.

Więcej informacji na: https://www.chmuradlazdrowia.pl/

Zobacz także