Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Bank przyszłości w chmurze – Asseco partnerem IT@Bank

Dlaczego instytucje finansowe powinny zdecydować się na działanie w modelu chmurowym? Jakie systemy warto w pierwszej kolejności zmigrować? Odpowiedzi, m.in. na te pytania poznali uczestnicy konferencji IT@Bank 2020, która odbyła się pod hasłem „Klient w centrum nowej normalności”. Jednym z uczestników spotkania był Marcin Lebiecki, Dyrektor Zarządzający – Usługi Cloud i Data Center w Asseco Data Systems, który wystąpił w panelu „Nowe modele architektury banku przyszłości w chmurze”. Organizatorem wydarzenia był Miesięcznik Finansowy „Bank” i Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Nie warto wdrażać rozwiązań chmurowych na siłę. Ten proces powinien być możliwie dobrze zdefiniowany i przemyślany, a przede wszystkim odpowiednio opisany założeniami oraz kryteriami sukcesu – powiedział ekspert Asseco.

Zwrócił uwagę, że jest wiele wyzwań związanych z regulacjami i innymi obszarami, np. kompetencyjnymi, które mogą zniechęcać do decyzji o korzystaniu z rozwiązań chmurowych. Jako kluczowe wskazał te, dotyczące architektury aplikacji, które mają być umieszczone w chmurze.

Jest wiele aplikacji, które nie są w 100 proc. zgodne z modelem chmurowym, w związku z czym naturalne jest wybranie kierunku, który polega na tym, że pierwszej kolejności migrujemy mniej krytyczne systemy i te, które z perspektywy organizacji są do tego lepiej przygotowane. Istotne jest więc, aby instytucja wytypowała takie systemy, czy to samodzielnie, czy przy wsparciu partnerów technologicznych – stwierdził Marcin Lebiecki.

Odniósł się także do kwestii tego, czy duże banki, działające w modelu tradycyjnym, są w stanie konkurować z m.in. fintechami lub neobankami na bardzo dynamicznie zmieniającym się rynku usług finansowych. Według niego mamy w tej chwili do czynienia z zupełnie nową płaszczyzną konkurencji dostawców usług technologicznych dla sektora bankowego. Rozwój tego rynku sprawił bowiem, że kładą oni największy nacisk na innowacyjność i time to market, a nie na kwestie cen czy jakości obsługi, jak to było jeszcze do niedawna.

Takie podejście sprawia, że tradycyjne banki mogą szybko wdrożyć nowe usługi finansowe i obudować nimi swój core biznes, co da im szanse na konkurowanie z fintechami oraz innymi podmiotami finansowymi – powiedział Marcin Lebiecki. W Asseco dostrzegliśmy takie zapotrzebowanie, w związku z czym zdecydowaliśmy się na stworzenie rozwiązania, które pewnie jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia, czyli bank z pudełka. Asseco BooX to zupełnie nowy model produktu IT dedykowanego usługom finansowym. Jest skierowany nie tylko do banków, ale także do szeroko pojętych organizacji z sektora finansowego oraz e-commerce, który w tej chwili coraz intensywnie się rozwija i zaczyna świadczyć usługi finansowe – dodał.

IT@Bank to spotkanie środowiska informatycznego z polskim sektorem bankowym. W wydarzeniu uczestniczą głównie bankowcy – eksperci IT oraz przedstawiciele firm ubezpieczeniowych, świata nauki i firm infrastruktury okołobankowej.

https://boox.asseco.com/

Zobacz także