Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Backup wirtualnych serwerów i desktopów

– Jakie firmy decydują się na takie rozwiązanie i dlaczego?

Rozwiązania wirtualizacyjne w centrach danych stały się właściwie standardowym elementem wyposażenia. Trudno znaleźć firmę, która nie decyduje się na wdrożenie takiego rozwiązania. Korzyści płynące z takich rozwiązań są niepodważalne i dotyczą zarówno oszczędności związanych z kosztami utrzymania infrastruktury (zasilanie, chłodzenie, powierzchnia datacenter), jak i optymalizacją wykorzystania infrastruktury, czy też kosztami zarzadzania nią. W przypadku wirtualizacji desktopów ten trend nie jest jeszcze tak powszechny, dotyczy raczej dużych organizacji, dla których oszczędności wynikają z podobnych przyczyn, jak w przypadku serwerów, a dodatkową korzyścią jest bezpieczeństwo danych.

 

– Jakie są skutki wirtualizacji?

Pierwszym widocznym skutkiem jest zmniejszenie sprzedaży serwerów przy zwiększonej sprzedaży pamięci masowych. Wynika to z tego, że konsolidujemy przetwarzanie na mniejszej ilości serwerów, jednocześnie zwiększając ilość danych przetwarzanych i przechowywanych w centrach danych. Innym widocznym skutkiem jest skrócenie czasu wdrażania nowych rozwiązań (aplikacji). Czas przygotowania infrastruktury skrócił się z miesięcy do dni, czy nawet godzin w przypadku rozwiązań chmurowych.

 

– Z jakiej infrastruktury firmy korzystają?

W dziedzinie serwerów opartych o procesory x86 trudno jest obecnie o wskazanie producenta, który dostarcza najszybsze serwery. Z naszych doświadczeń wynika, że klienci najchętniej wykorzystują infrastrukturę producentów, którzy zapewniają wysoki poziom wsparcia technicznego i dobre narzędzia do zarządzania.

 

– Ile mają wirtualnych serwerów i desktopów, jak je zabezpieczają?

Braliśmy udział w projektach w których klienci dysponowali środowiskami od kilku do nawet kilkuset maszyn wirtualnych. W przypadku wirtualnych desktopów mówimy o instalacjach do kilkuset maszyn. Ze względu na specyfikę środowisk wirtualnych dużą popularnością cieszą się rozwiązanie zabezpieczające dane z wykorzystaniem dysków i algorytmów deduplikacji. Pozwala to na znaczne zmniejszenie ilości przechowywanych danych oraz przyśpieszenie zarówno procesu wykonywania, jak i odzyskiwania danych.

 

– Jakie korzyści płyną z wirtualizacji desktopów i serwerów?
Tak jak wcześniej wspominałem mamy szereg korzyści płynących z wirtualizacji. W przypadku wirtualizacji desktopów, nowoczesne rozwiązania pozwalają na pracę przy pomocy dowolnego urządzenia z dostępem do sieci, czy to komputera, tabletu czy nawet smartfona. Bardzo ważnym elementem dotyczącym wirtualizacji desktopów jest centralne składowanie danych, które pozwala na lepsze zabezpieczenie danych przed utratą np. z powodu awarii sprzętu czy też nieuczciwości użytkownika.

 

Jacek Chomicki, Presales w Asseco Poland

Zobacz także