Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco Urban Challenges Hackathon 2017

W dniach 20-22 października w Bratysławie odbył się Urban Challenges Hackaton 2017, który został zorganizowany przez Asseco Central Europe. Udział w wyzwaniu wzięli studenci – początkujący programiści oraz urbaniści. Głównym celem zespołów było stworzenie użytecznych aplikacji dla mieszkańców, map i rozwiązań dla przestrzeni miast, które wykorzystują tzw. otwarte dane miejskie.

 

Nadrzędną ideą przyświecającą całemu przedsięwzięciu było stworzenie z Bratysławy lepszego, bardziej przyjaznego i otwartego miasta. Dlatego też w Hackathonie mentorami dla programistów byli nie tylko inżynierowie, ale także urbaniści oraz entuzjaści crowdsourcingu. W gronie tym znaleźli się m.in.: Filip Kadeřábek, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, Asseco Central Europe oraz Paweł Sokołowski Dyrektor Pionu Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej Asseco Data Systems.

 

Filip Kadeřábek zaprezentował uczestnikom rozwiązanie – SAMO (Strategic Asset Management & Operations) czyli system, który wspiera podejmowanie strategicznych decyzji w przestrzeni miejskiej dzięki wykorzystaniu informacji z czujników i inteligentnych urządzeń zakopanych głęboko pod ziemią. Natomiast Paweł Sokołowski opowiedział, jakie możliwości niesie w tym zakresie platforma Metropolis. Zaprezentował miedzy innymi dane meteorologiczne z stacji Metropolis w Łodzi oraz dane na temat ruchu pojazdów w Rzeszowie (dane z przystanków autobusowych i systemu miejsc parkingowych).

 

Czy na Słowacji, czy w Polsce – problemy, jakie mają mieszkańcy dużych aglomeracji są zbliżone. Metropolis daje miastom różnorodne rozwiązania, dzięki którym miasto jest bardziej przyjazne dla mieszkańców, jest smart – powiedział Paweł Sokołowski, Dyrektor Pionu Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej, Asseco Data Systems.

 

Paweł Sokołowski zasiadał także w jury, które wyłoniło zwycięski projekt, została nim aplikacja przygotowana przez zespół „Know Entry”. Korzysta ona z danych pobranych z Open Street Map i pokazuje w dynamiczny sposób, jak zmienia się w czasie dostępność przestrzeni miejskiej. Dzięki temu można sprawdzić w jakich godzinach niektóre z obszarów miasta kompletnie „zamierają”, bo zamykane są urzędy czy sklepy, a które są wtedy otwarte dla mieszkańców. Pokazuje to potencjał, jaki mają otwarte dane miejskie.

 

Zobacz także