Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco umożliwi szpitalom wystawianie e-Skierowań

Od 1 stycznia 2021 r. zaczną obowiązywać e-Skierowania. W ramach trwającego obecnie pilotażu Asseco, jako jeden z czterech dostawców udostępniło oprogramowanie do ich wystawiania oraz realizacji. Spółka umożliwia obecnie obsługę e-Skierowań przez Centrum Medyczne w Polanicy Zdroju, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie oraz Szpital Wolski im. dr Ireny Gostyńskiej SPZOZ w Warszawie. We wszystkich ww. jednostkach działa system Asseco Medical Management Solutions (AMMS), który jest w pełni gotowy do obsługi elektronicznych skierowań.

Docelowo po wystawieniu przez lekarza e-Skierowania, pacjent otrzyma wydruk informacyjny zawierający kod kreskowy. Będzie mógł także wybrać skierowanie w formie elektronicznej, jako SMS lub e-mail zawierające 4-cyfrowy kod weryfikacyjny – PIN (opcje aktywne tylko dla posiadaczy Internetowego Konta Pacjenta). Następnie telefonicznie umówi się na wizytę.

e-Skierowania to kolejny, po e-Receptach etap informatyzacji polskiej służby zdrowia, w którym aktywnie uczestniczy Asseco. Wdrożenie elektronicznych skierowań powinno w mojej ocenie przynieść kluczowe korzyści pacjentom, w tym przede wszystkim podnieść jakość ich leczenia oraz ułatwić dostęp do świadczeń medycznych – powiedział Krzysztof Groyecki, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland.

Pozytywne skutki z wprowadzenia e-Skierowań odczują też pracownicy placówek medycznych, którzy otrzymają pełne dane pacjentów, dzięki czemu rejestracja będzie odbywać się automatycznie. Cieszy nas fakt że Asseco jako sprawdzony dostawca rozwiązań dla służby zdrowia ma możliwość uczestniczenia w procesie cyfryzacji tego sektora, podnosząc tym samym jakość leczenia pacjenta oraz zarządzanie tym procesem – powiedział Jan Butkiewicz, Zastępca Dyrektora Pionu ds. Sprzedaży Pion Opieki Zdrowotnej, Asseco Poland.

Projekt pilotażu, jak i udostępnienia pacjentom e-Skierowań odbywa zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Na tym etapie realizacja e-Skierowań jest możliwa tylko w miejscowościach, w których znajdują się wybrane placówki medyczne. Z dniem 1 stycznia 2021 r. elektroniczne skierowania będzie można zrealizować na terenie całego kraju.

***

Asseco Poland jest największą polską firmą informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 25 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie dla firm i instytucji z kluczowych sektorów gospodarki. To obecnie największa spółka informatyczna w Europie Środkowej oraz szósty producent oprogramowania w Europie. Jest liderem na rynku rozwiązań informatycznych dla opieki zdrowotnej i producentem autorskich rozwiązań IT, z których korzysta ponad 450 szpitali w Polsce, jednostki Narodowego Funduszu Zdrowia, Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, uzdrowiska, a także ponad 14 tys. przychodni i gabinetów lekarskich. Oprogramowanie Asseco przeszło pomyślnie testy podczas maratonu Connectathon IHE w Hadze w 2018 roku. Jest to oficjalne potwierdzenie współdziałania systemów Asseco z innymi rozwiązaniami informatycznymi oraz ich zgodności z profilami integracyjnymi IHE. Wykorzystanie profili IHE jest rekomendowane przez Komisję Europejską oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Zobacz także