Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco promuje miary funkcjonalne

Asseco było partnerem konferencji poświęconej wymiarowaniu projektów z wykorzystaniem miar funkcjonalnych, która odbyła się w dniach 7-8 czerwca w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele sektora administracji publicznej oraz branży IT. Wśród prelegentów znaleźli się również przedstawiciele Asseco – Arkadiusz Wójcik, Dyrektor Pionu Ubezpieczeń Społecznych oraz Jarosław Świerczek, Dyrektor Działu w Pionie Rolnictwo, który jest członkiem International Advisory Council COSMIC.

 

W trakcie spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się, m.in. jak przygotować zamówienie oparte o miary punktów funkcyjnych, jaka metoda będzie dla nich najwłaściwsza oraz jakie narzędzia mogą ich wesprzeć w mierzeniu oprogramowania. Ponadto Jarosław Świerczek opowiedział o nieprawidłowościach w wymiarowaniu punktami funkcyjnymi – przedstawił ich przyczyny, konsekwencje i oraz sposoby zapobiegania ich powstawaniu. Z kolei Arkadiusz Wójcik omówił, w jaki sposób przy wykorzystaniu miar funkcjonalnych można zoptymalizować koszty prowadzenia projektów IT.

 

Metoda punktów funkcyjnych pozwala na ustalenie jasnych warunków realizacji zlecenia. Minimalizuje ryzyko związane z opóźnieniami i wynikającymi z tego dodatkowymi kosztami – powiedział Arkadiusz Wójcik. W mojej opinii cała administracja publiczna powinna rozliczać się przy wykorzystaniu metody punktów funkcyjnych przy zmianie lub budowie oprogramowania. Jest to model, który jest dla państwa najbardziej korzystny – dodał.

 

Wydarzenie, którego patronem było Ministerstwo Cyfryzacji, zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Miar Oprogramowania.