Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco prezentuje dobre praktyki i ścieżki dostępu

W dniach 8-9 października w Laboratorium IBM w Krakowie odbyła się konferencja Polskiej Grupy Użytkowników DB2. W 7. edycji tego spotkania, wzięło udział ponad 100 specjalistów i administratorów bazy danych IBM DB2 na platformy LUW oraz z/OS z wiodących firm informatycznych, instytucji finansowych i administracji publicznej. W trakcie konferencji swoje prelekcje wygłosili eksperci Asseco – Tomasz Kraszucki oraz Jacek Rafalak z Pionu Utrzymania Systemów.

Konferencja została podzielona na dwa panele. Tematem przewodnim dla platformy z/OS była 11. wersja DB2. Z kolei dla LUW głównym zagadnieniem były jednodniowe warsztaty z „troubleshootingu”, czyli sposobu rozwiązywania problemu, polegającego na systematycznym i logicznym poszukiwaniu jego źródła.

Praca na jednej z największych baz danych DB2 na platformę mainframe daje szansę rozwoju w obszarze unikalnych kompetencji – powiedział Jacek Rafalak, Ekspert ds. Technologii. Pozwalają nam one budować dobre praktyki dla SQL, począwszy od wytwarzania oprogramowania, a skończywszy na eksploatacji – dodał.

Swoje wystąpienie na temat dobrych praktyk w zakresie SQL oparł na bazie doświadczeń zdobytych na jednej z największych instalacji mainframie w tej części Europy – Kompleksowym Systemie Informatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (KSI ZUS).

Na panelu poświęconym DB2 LUW prezentację „DB2 LUW – podstawy ścieżek dostępu do danych. Poprawa wydajności” poprowadził Tomasz Kraszucki. Celem tego wystąpienia było znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto poznać optymalizator DB2 LUW. Pokazał za pomocą jakich kluczowych parametrów można wpływać na wydajność zapytań oraz lepsze wykorzystanie zasobów. Dodatkowo na podstawie doświadczeń z bazami produkcyjnymi u klientów zaprezentował przykłady wykorzystania profili optymalizacyjnych.

Fot.: PDUG – Poland DB2 Users Group