Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Przedstawiciele Asseco wzięli udział w 10. jubileuszowej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG), który odbył się w dniach 14-16 maja br. w Katowicach. Jest to największe tego typu wydarzenie organizowane w Europie Centralnej. W trakcie Kongresu odbyło się wiele interesujących dyskusji m.in. na temat warunków oraz perspektyw wzrostu poziomu inwestycji na polskim i zagranicznych rynkach.

Pierwszego dnia konferencji odbyła się debata „Inwestycje”, w której uczestniczył Adam Góral, Prezes Zarządu Asseco Poland. Dyskutowano w niej m.in. o tym, jak zwiększyć ilość inwestycji w krajach Europy Centralnej oraz jakie czynniki będą miały na to wpływ.

Polskie instytucje powinny dawać polskim firmom szanse zdobycia pierwszej referencji. Asseco jest pięknym tego przykładem. Gdyby polskie instytucje nie dały nam szansy wdrożenia dobrego systemu bilingowego nie rozpoczęlibyśmy eksportu naszych usług do Etiopii – powiedział Adam Góral.

Przyszedł czas na wiarę, że możemy mieć swoje produkty, przy pomocy których możemy podbijać świat. Dzięki temu przyspieszymy proces bogacenia się przeciętnego Polaka – dodał.

 

Wśród uczestników debaty znaleźli się także m.in. Paweł Borys, Prezes, Polski Fundusz Rozwoju; Marek Cywiński, Prezes, Kapsch Telematic Services; Teresa Czerwińska, Minister Finansów; Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju, a także Rokas Masiulis, Minister Transportu i Komunikacji z Litwy.

W pierwszym dniu EKG odbyła się również sesja „Forum gospodarcze Europa Centralna-Afryka. Polskie firmy w Afryce”, w której udział wziął Cezary Miksa, Middle East and Africa Supervisor, odpowiedzialny w Asseco za koordynację działań w Afryce. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę polskich placówek dyplomatycznych oraz przedsiębiorców prowadzących działalność międzynarodową. Zaznaczył, że to właśnie oni są źródłem cennej wiedzy oraz wsparciem dla firm, które planują rozwój za granicą. Zwrócił również uwagę na sposób, w jaki Asseco wybiera kraje pod nowe inwestycje.

Z jednej strony można powiedzieć, że na początku celujemy w większe rynki i gospodarki, ponieważ dużą częścią naszego biznesu jest sektor bankowy i instytucji publicznych. Im większy kraj, tym większa skala biznesu i potrzeby IT. Jest też inny klucz – obecność naszych ambasad i przedstawicielstw za granicą. W przypadku Etiopii, Nigerii i Angoli te przesłanki się pokrywały – powiedział Cezary Miksa.

 

W dyskusji uczestniczyli także m.in. Tomasz Pisula, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu; Michał Nidzgorski, Wiceprezes Zarządu, Ursus; Jerzy Pietrucha, Prezes Grupy Pietrucha oraz Janusz Władyczak, Prezes KUKE.

Drugiego dnia konferencji odbyła się debata Dziennika Gazety Prawnej „Polski biznes na drodze do dojrzałości”, w której uczestniczył Artur Wiza, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland. Rozmawiano w nim m.in. na temat tego, czy ekspansja międzynarodowa jest warunkiem rozwoju dla firm, a także w jaki sposób firmy powinny rozszerzać zakres oferowanych usług. W debacie udział wzięli także Leszek Niemycki, Wiceprezes Zarządu Deutsche Bank Polska; Michał Nidzgorski, Wiceprezes Zarządu Ursus oraz Adam Tychmanowicz, Prezes Zarządu Neptis. Po zakończeniu debaty odbyło się oficjalne wręczenie nagród w konkursie „Wizjonerzy 2018”, w którym laureatem został Adam Góral, Prezes Zarządu Asseco Poland.

Podczas tegorocznego kongresu odbyło się 150 sesji tematycznych, w których wzięło udział łącznie 11,5 tys. gości, w tym m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej: Andrus Ansip, wiceprzewodniczący ds. jednolitego rynku cyfrowego w Komisji Europejskiej; Cecilia Malmström, komisarz Unii Europejskiej ds. handlu oraz Miguel Arias Cañete, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki klimatycznej i energetyczne. Polskę podczas wydarzenia reprezentował m.in. Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów RP; Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych; Teresa Czerwińska, Minister Finansów; Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii; Jerzy Kwieciński, Minister inwestycji i Rozwoju oraz Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

 

Relacja z Kongresu:

Strona Kongresu

wnp.pl

portalspożywczy.pl

Wizjonerzy 2018

Zobacz także