Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco Data Systems podpisało na Pomorzu umowę na stworzenie systemu FALA

W poniedziałek, 14 czerwca na terenie węzła kolejowego PKM Jasień w Gdańsku Asseco Data Systems podpisało umowę ze spółką Innobaltica na wykonanie systemu FALA (Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności). W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Pomorza m.in.: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borawski, a także Marcin Stefański, prezes zarządu Innobaltica, Andrzej Dopierała prezes zarządu Asseco Data Systems oraz Saverio Bettini, dyrektor zarządzający (CEO) AEP Ticketing Solutions.

System FALA to innowacyjny na skalę całego kraju zintegrowany system poboru opłat za przewozy w komunikacji zbiorowej, który będzie służył mieszkańcom województwa pomorskiego. Jedna platforma elektroniczna połączy sieć kolejową i komunikację miejską. Płacenie za przejazdy zostanie oparte na aplikacji i specjalnej karcie transportowej oraz sieci czytników (walidatorów). System zawierać będzie także informacje o cenach biletów, rozkładach jazdy, trasach przejazdów autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów – tak, aby zapewnić obsługę rozliczenia ogromnej liczby usług transportowych w każdej chwili działania transportu publicznego.

Współczesne miasta i regiony to wyzwania wielowymiarowe, jeśli spojrzymy na kwestie migracji ludzi między obszarami miejskimi i wiejskimi. Do tego należy dodać kwestię bezpieczeństwa, cyfryzacji czy ochrony środowiska naturalnego. I trudno sobie wyobrazić, żeby radzić sobie z nimi bez nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Obywatele oczekują, aby tego rodzaju inteligentne usługi były im udostępniane. Jest to naturalne, szczególnie dla pokolenia, które urodziło się ze smartfonem w ręku mówił w swoim wystąpieniu Andrzej Dopierała, Prezes Zarządu Asseco Data Systems.

Ideą, która przyświecała projektantom systemu FALA, było hasło „wsiadam i jadę” – nie muszę znać cen biletów, a i tak poniosę najniższe z możliwych koszty. System uwzględni ulgi, dobierze najkorzystniejszą cenę biletów i jeśli będzie taka możliwość, połączy bilety w taki sposób, aby dać jak najniższą kwotę do zapłaty.

Wszystkie nowinki technologiczne, które będziemy mieli w tym systemie są czołowymi standardami światowymi. To będzie system, który zapewni organizatorom transportu publicznego ogromną elastyczność w definiowaniu tras, w optymalizowaniu przejazdów, w doborze właściwych pojazdów do obsługi danej linii, a także uprości rozliczenia – dodał Andrzej Dopierała

Projekt stworzenia systemu FALA Asseco Data Systems będzie realizowało w konsorcjum z włoską firmą z wieloletnim doświadczeniem – AEP Ticketing Solutions.

Zobacz także