Projektując oprogramowanie dla klientów, Asseco przywiązuje szczególną wagę do stworzenia odpowiedniego środowiska testowego. Takie podejście pozwala uzyskać najlepsze warunki do sprawdzenia danego rozwiązania i odpowiadające tym, jakie posiada klient. Zapewnia także bezpieczeństwo i sprawia, że oprogramowanie jest uruchamiane zgodnie z jego potrzebami. O tym jaka technologia jest do tego wykorzystywana – mówi Mirosław Olszowy, Zastępca Dyrektora Pionu Ubezpieczeń Społecznych Asseco Poland.
Bardzo ważnym etapem tworzenia oprogramowania jest jego testowanie począwszy od testów jednostkowych, modułowych , integracyjnych a na wydajnościowych i akceptacyjnych kończąc. Właściwe przeprowadzenie tego procesu jest kluczowym elementem powodzenia projektu informatycznego. W naszych projektach wkładamy dużo wysiłku w to, aby mieć zapewnioną tzw. zgodność platform. Dzięki temu nasze środowiska testowe zgodne są ze środowiskiem produkcyjnym, którym dysponuje klient. Realizując projekty tworzymy tzw. makietę testową i na tym środowisku uzyskujemy takie same warunki, jakie są u klienta. Używamy tych samych produktów, narzędzi systemowych, monitorów transakcyjnych oraz baz danych. Zanim dostarczymy rozwiązanie, testujemy je na swoim środowisku, co pozwala uniknąć błędów i daje nam pewność co do jego właściwego działania. Na makiecie testowej Asseco wykorzystujemy między innymi rozwiązanie IBM Z Platform i pod koniec 2021 roku zainwestowaliśmy w kolejne urządzenie tego rodzaju. Model z13s został zastąpiony przez serwer najnowszej generacji w linii entry-level: IBM z15 T02. Fizycznie stanowi pojedynczą szafę rackową, chłodzoną powietrzem. Zamówiona przez Asseco Poland konfiguracja składa się z 2 procesorów centralnych, taktowanych z częstotliwością 4,5 GHz, o mocy 41 MSU, jednego procesora specjalizowanego zIIP, 512 GB pamięci. Urządzenia peryferyjne są podłączone przez 10 kanałów FICON Express 16S+ pracujących z prędkością do 16Gbps. Połączenia sieciowe realizują 3 karty sieciowe OSA Express 6S. Serwer wyposażony jest w macierz dyskową all-flash IBM DS8910F o pojemności netto 40TB. Poza uzyskanymi nowymi możliwościami technologicznymi ważnym aspektem jest także redukcja konsumpcji mocy o ponad 50%, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na moc urządzeń klimatyzacyjnych. Kolejną zaletą jest zmniejszenie gabarytów infrastruktury, co znacznie obniżyło koszt utrzymania platformy w serwerowni.
IBM Z stanowi solidną bazę dużych systemów IT ze względu na swoją niezawodność, wydajność, bezpieczeństwo i skalowalność. Platforma jest przez IBM rozwijana, modernizowana i pojawiają się nowe możliwości technologiczne, do których Asseco na bieżąco dostosowuje się realizując projekty zgodnie z wymaganiami swoich klientów. Jednocześnie IBM oferuje coraz więcej rozwiązań w świecie chmury hybrydowej, chcąc być otwartym na świat zewnętrzny.