Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco technologicznym partnerem Sieci Lekarzy Innowatorów

Rosnąca liczba pacjentów, a co się z tym wiąże coraz większa ilość danych medycznych to tylko niektóre wyzwania, z jakimi mierzą się dzisiaj lekarze. Rozwiązaniem są nowe technologie, które wykorzystane w formie odpowiednich narzędzi, mogą w znaczny sposób przyspieszyć i ułatwić pracę personelu medycznego. To jeden z powodów, dla którego Sieć Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL IN) promuje najnowsze trendy cyfrowej opieki zdrowotnej, a także wspiera adopcję technologii wśród lekarzy. W ramach tych działań nawiązuje współpracę m.in. z dostawcami rozwiązań IT, którzy współdziałając z lekarzami, starają się usprawnić ich codzienną pracę. Takim partnerem zostało właśnie Asseco, producent oprogramowania dedykowanego szpitalom oraz jednostkom opieki zdrowotnej.

Cyfryzacja polskiej opieki zdrowotnej postępuje z roku na rok w zadowalającym tempie. Już dziś możemy pochwalić się rozwiązaniami takimi jak e-recepta, e-zwolnienia czy e-skierowania, które stanowią najwyższy standard, chwalony przez inne kraje Unii Europejskiej – powiedział Jakub Chwiećko, Lider grupy ds. Startupów, Naczelna Izba Lekarska. Przed nami jednak cały czas wiele wyzwań, które najlepiej pokonywać budując mosty pomiędzy zróżnicowanymi instytucjami oraz interesariuszami. Coraz śmielej budowane innowacje, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, pozwalają zaadresować problemy naszych pacjentów, a także personelu medycznego. Technologiczna optymalizacja opieki zdrowotnej jest możliwa, a nawet konieczna, by cały czas usprawniać system zdrowia – dodał.

Współpraca innowatorów

Sieć Lekarzy Innowatorów Naczelnej Izby Lekarskiej współpracuje z Asseco przy dwóch ważnych inicjatywach. Jedna to stworzenie grupy ekspertów do spraw danych medycznych, w ramach której wypracowane zostaną rekomendacje dotyczące koniecznych zmian. Są one niezbędne, aby cyfryzacja polskiej opieki medycznej zaczęła rozwijać się w szybszym tempie. Druga to cykl szkoleń dla lekarzy, których celem jest optymalizacja ich pracy w gabinetach POZ lub oddziałach szpitalnych.

Partnerstwo Asseco z NIL IN to nowe możliwości współpracy nad innowacjami w dziedzinie medycyny. Lekarze mają wiele pomysłów na nowe rozwiązania i ulepszenie tych już funkcjonujących, a my możemy pomóc w ich wdrożeniu oraz komercjalizacji – powiedział Krzysztof Groyecki, Wiceprezes Asseco Poland.

Infrastruktura IT w sektorze ochrony zdrowia staje się bowiem coraz lepsza, a dostęp do systemów komputerowych oraz szybkiego Internetu coraz powszechniejszy zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Umożliwia to m.in. sprawniejsze i bardziej efektywne wykorzystanie narzędzi telemedycznych, które oprócz standardowej teleporady, zaczynają odgrywać coraz większą rolę w opiece prowadzonej na odległość w domach pacjentów. Dodatkowo systemy IT są coraz bardziej zorientowane na proces leczenia oraz użytkownika, czyli lekarza, a nie jak do tej pory głównie na procedury i rozliczenia. Znacznie poprawiła się również przejrzystość i łatwość korzystania z rozwiązań cyfrowych.

Zależy nam, aby lekarze korzystali intuicyjnych i łatwych w obsłudze narzędzi, dlatego stale pracujemy nad nowymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest aplikacja „Pulpity medyczne”, która umożliwia szybki dostęp do informacji o pacjencie – powiedział Krzysztof Groyecki, Wiceprezes Asseco Poland. Lekarz na jednym ekranie widzi całą historię choroby pacjenta, wyniki badań, przebyte zabiegi i inne informacje dotyczące jego stanu zdrowia. Ponadto może na nim porównać różne wyniki badań, co ułatwia analizę i podejmowanie trafnych decyzji diagnostycznych ­– dodał.

Szkolenia dla lekarzy

W oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie eksperci Asseco mogą także wspierać lekarzy poprzez szeroko rozumianą edukację z kompetencji cyfrowych. Szkolenia, które zrealizują oni wspólnie z Naczelną Izbą Lekarską mają zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu medyków i odpowiadać na ich bieżące potrzeby. Należy bowiem pamiętać, że cyfryzacja sektora opieki zdrowotnej, to nie tylko kwestia wyposażenia w odpowiedni sprzęt i systemy, ale również umiejętność obsługi narzędzi cyfrowych.

 

Dowiedz się więcej o cyfryzacji w ochronie zdrowia na: https://pulpitymedyczne.pl/

 

Zobacz także