Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Skuteczna ochrona przeciw nadużyciom finansowym

W dniach 18-19 kwietnia br. w Warszawie odbyła się konferencja „Zarządzanie transakcjami w instytucjach finansowych pod reżimem AML”. Podczas wydarzenia eksperci z branży dyskutowali m.in. na temat metod wykrywania i zapobiegania podejrzanym transakcjom.

W trakcie wydarzenia swoje wystąpienie miała Edyta Zdziarska, Project Manager w Asseco Poland, która opowiedziała m.in. o tym, jak monitorować aktywność klientów instytucji finansowych, a także jakie cechy powinien posiadać system informatyczny, żeby skutecznie chronił je przed procederem prania pieniędzy.

Skala przestępstw finansowych i strat odnotowywanych przez banki z tytułu nadużyć stale rośnie. Dodatkowo regulacje prawne w obszarze AML generują nowe obowiązki i zmuszają instytucje do wdrażania kolejnych procedur weryfikacji klienta. Wybór odpowiedniego narzędzia wspierającego walkę z nadużyciami stanowi kluczową decyzję, wpływającą na skuteczność działań prewencyjnych oraz poziom spełnienia wymogów prawnych – powiedziała Edyta Zdziarska.

Głównymi czynnikami, jakimi należy kierować się podczas wyboru narzędzia jest przede wszystkim jego dopasowanie do specyfiki i aktualnych potrzeb organizacji oraz możliwość elastycznego dopasowania do przyszłych wymagań związanych z rozwojem rynku i organizacji. Nie bez znaczenia jest również zakres automatyzacji procesów biznesowych ograniczający czasochłonność prac – podkreśliła.

Organizatorem konferencji było MMC Polska. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele sektora finansowego z działów przeciwdziałania praniu pieniędzy, compliance, prawnego oraz audytu i kontroli wewnętrznej.

Zobacz także