Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Rośnie popyt na usługi integratorskie

Każdego dnia na świecie generuje się exabajty, czyli tryliony bajtów danych. Lawinowo rośnie liczba sieci i urządzeń podłączonych do sieci. To one są kluczem do wzrostu rynku integracyjnego. Dane muszą być sprawnie i bezpiecznie wymieniane w nowym świecie „internetu rzeczy”, przechowywane, przetwarzane i archiwizowane. Jednocześnie przy wzroście wymagań i wielkości przetwarzanych danych obserwujemy silną presję na obniżenie kosztów wdrożenia i eksploatacji systemów informatycznych. Dlatego usługi związane z przetwarzaniem w chmurze, wirtualizacją czy konsolidacją cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Zwiększony popyt obserwujemy również w obszarze integracji, gdyż duże firmy dysponują coraz bardziej złożonym, heterogenicznym środowiskiem IT. Coraz częściej wykorzystywana jest szyna integracyjna.

Z naszych obserwacji wynika, że biznes ostrożnie podchodzi do przetwarzania z wykorzystaniem chmury publicznej. Chmura jest daleko atrakcyjniejsza jako środowisko zapasowe czy testowo-rozwojowe. Wynika to oczywiście z przywiązywania coraz większej wagi do kwestii bezpieczeństwa, które w kontekście złożonych środowisk i rosnącej ilości danych również należy do rozwojowej częścią rynku integratorskiego.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się integratorskie usługi sieciowe. Samorządy chętnie inwestują w tworzenie superszybkich sieci miejskich. Przykładem takiego projektu jest Optyczna Sieć Telekomunikacyjna Opola – OSTO, która stanie się bazą do stworzenia tam inteligentnego miasta. Projekty sieciowe podejmowane są także w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu – zrealizowaliśmy taki projekt w Radomiu, obecnie realizujemy w Wołominie. Osoby zagrożone wykluczeniem cyfrowym otrzymują w wyniku ich realizacji dostęp do internetu w technologii LTE, a najczęściej także urządzenie dostępowe. Najbardziej cieszą mnie właśnie takie inicjatywy, gdzie jako firma technologiczna mamy swój wkład w poprawę komfortu życia mieszkańców, gdyż tak bezpośredni efekt naszych działań jako integratora nieczęsto mogę zaobserwować.

Andrzej Dopierała, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland