Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Rola CFO w dojrzałej organizacji

Jak obecnie wygląda sytuacja gospodarcza, a na jej tle rynek pracy, jak będzie funkcjonował hybrydowy system pracy post – covid i jaka jest rola lidera w zmieniającej się rzeczywistości, a także czy i jak zmienia się pozycja CFO w organizacji? O tym wszystkim dyskutowali uczestnicy debaty „Kariera i rynek pracy w obszarze kluczowych stanowisk finansowych. Trendy 2021” zorganizowanej przez ACCA i BIGRAM, w której udział wzięła Karolina Rzońca – Bajorek Wiceprezes ds. Finansowych Asseco Poland.

Bardzo bym chciała, aby prognozy Komisji Europejskiej mówiące, że Polska jako jeden z czterech krajów Unii szybko odbuduje swoje PKB do poziomu realnego z roku 2019, spełniły się. Jeśli tak się stanie, będzie nas to bardzo cieszyć. Warto jednak mieć na uwadze, że my, jako Grupa Asseco, działamy w 60 krajach świata przez co patrzymy szerzej na gospodarkę, a nie wszędzie jeszcze jest tak, że można z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jako spółka giełdowa, której jednostki zależne notowane są na kilku giełdach świata, obserwujemy także pewną dychotomię między realną gospodarką, a sytuacją na rynkach finansowych, które po marcowym szoku odbudowały się zdumiewająco szybko.

Pandemia i kryzys przez nią wywołany to było dla wszystkich olbrzymie wyzwanie. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału ubiegłego roku mieliśmy bardzo duże obawy co będzie dalej. Niepewność w gospodarce czy w zarządzaniu przedsiębiorstwem to nie jest czynnik, który pomaga. To, że udało nam się ubiegły rok zamknąć dobrymi wynikami to był efekt sporego wysiłku. Pomogła nam w tym silna dywersyfikacja biznesu. Większość spółek w Grupie Asseco dobrze poradziła sobie w tym trudnym czasie. Nasi klienci potrzebowali natychmiastowej pomocy chociażby przy procesach przechodzenia na pracę zdalną czy przy tworzeniu zabezpieczeń związanych z cyberbezpieczeństwem. Nam samym bardzo szybko udało się przejść na pracę zdalną, a pomogły przy tym sprawność i dojrzałość organizacji.

Uczestnicy debaty dyskutowali także o tym czy można efektywnie pracować z dowolnego miejsca globu, a także o wizji pracy hybrydowej w rozproszonych zespołach.

Jeszcze przed pandemią mieliśmy biura w kilkunastu miastach w Polsce i już wtedy pracowaliśmy w jakiejś części w zespołach rozproszonych. To co pokazała pandemia to, że możliwe jest całkowite przejście na pracę zdalną bez uszczerbku na jakości i efektywności. Nie wiemy jeszcze w tej chwili czy uda się w długim terminie utrzymać taką skalę zaangażowania ludzi przy pracy w pełni zdalnej. Z czasem w naturalny sposób rozluźniają się relacje nie tylko międzyludzkie, ale również pracowników z firmą. Jeżeli będziemy stawiać na hybrydowy model pracy, ważne będzie precyzyjne określenie zasad co do tego jak ta praca ma wyglądać. Praca zdalna sprawiła też, że zmieniły się godziny pracy. Poszczególne osoby dopasowują sobie czas pracy do swojego rytmu dnia oraz innych obowiązków i to niewątpliwie będzie wyzwaniem dla menedżerów, którzy oprócz zarządzania zespołem muszą mieć również czas na pracę indywidualną i koncepcyjną. Praca na odległość sprawiła także, że praca w IT stała się jeszcze bardziej globalna niż do tej pory, co długofalowo spowoduje, że w naszej branży będziemy mieli coraz większą, bo właściwie globalną podaż pracy i w efekcie ciągłe przesilenie w stronę rynku pracownika.

Podczas spotkania poruszono również temat roli CFO w organizacji, a także czy jest łatwiej o karierę w finansach.

Trudno dać jednoznaczną receptę na to jak zostać CFO. Ja swoją drogę zawodową zaczęłam od audytu. Taki początek daje jedyną w swoim rodzaju możliwość poznania procesów finansowych w różnego rodzaju organizacjach, poprzez różne branże i zrozumienie jak działają finanse w różnych spółkach. Kluczowe dla CFO jest bycie blisko biznesu, umiejętność zbudowania z nim relacji, a żeby było to możliwe, trzeba w jednej firmie zakotwiczyć się na dłużej. Mamy teraz tendencję do częstej zmiany pracy, a żeby poznać dobrze organizację po prostu potrzebny jest czas. W mniejszych organizacjach rolę CFO i głównego księgowego często się przeplatają. W dużych spółkach czy grupach kapitałowych CFO nie musi mieć detalicznej wiedzy na temat księgowości czy podatków, bo są od tego eksperci. Ważniejsze są kwestie związane ze rozumieniem biznesu i umiejętnością syntetycznego opisania go od strony finansowej oraz tematy związane z zarządzaniem przyszłością, w tym np. umiejętność tworzenia prognoz.  

Zobacz także