Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco usprawni wymianę danych rozpoznawczych w ramach koalicji NATO

Asseco jako pierwsza polska firma wprowadza do swojej oferty rozwiązanie, które umożliwia przesyłanie i wykorzystanie danych dostępnych na wojskowych serwerach CSD bezpośrednio z poziomu oprogramowania analitycznego. CSD_eP, oparte jest na platformie ArcGIS Pro i pozwala na gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie danych rozpoznawczych w ramach koalicji NATO.

Systemy CSD (Coalition Shared Data) umożliwiają w szybki sposób udostępnianie między stronami danych rozpoznawczych tj. zdjęć satelitarnych, raportów, map czy materiałów wideo z dronów. Rozwiązanie Asseco jest zintegrowane z nowoczesnym oprogramowaniem analitycznym firmy Esri ArcGIS pro. Dzięki temu, z poziomu jednej aplikacji analitycy wojskowi mogą dostać się do serwera CSD, wyszukać i pobrać potrzebne materiały, wykonać pracę analityczną, utworzyć produkt np. raport i przesłać go z powrotem na serwer. Takie rozwiązanie usprawnia pracę i pozwala na bieżącą wymianę strategicznych informacji w ramach sojuszu północnoatlantyckiego.

„Serwery CSD od lat są wykorzystywane przez służby wojskowe na całym świecie. Pozwalają na szybkie udostępnianie danych rozpoznawczych między jednostkami rozrzuconymi w różnych częściach globu. To strategiczna technologia, która szczególnie w czasach kryzysu jest wręcz niezbędna. Dlatego, jako pierwsza firma w Polsce, podjęliśmy się realizacji i stworzyliśmy system CSD_eP. Aktualnie prowadzimy rozmowy dotyczące wdrożenia CSD_eP w służbach wojskowych będących częścią NATO” – powiedziała, Anna Protasowicka, Dyrektor Handlowy, Asseco Poland.

„Rozwiązanie CSD_eP ułatwia i usprawnia wymianę danych rozpoznawczych dzięki serwerom synchronizującym między sobą metadane. Jednostki NATO połączone w sieć mogą przeglądać i przeszukiwać materiały po metadanych, czyli zwięzłych i ustrukturyzowanych opisach zawartości. Dzięki temu system nie jest przeciążany, gdyż właściwe dane są pobierane dopiero po wstępnej analizie” – wyjaśnia Konrad Żaba, Architekt Rozwiązań IT, Asseco Poland.

Rozwiązanie Asseco było testowane na tegorocznym NATO CWIX i uzyskało akredytację do działania w sieci tajnej. W ćwiczeniach koalicyjnej interoperacyjności bojowej wzięło udział ponad dwa tysiące uczestników z 43 państw. Była to okazja do doskonalenia sposobów wymiany strategicznych informacji oraz komunikowania się między systemami informatycznymi. NATO CWIX to jedne z największych i najważniejszych szkoleń w ramach sojuszu północnoatlantyckiego. Innowacje wypracowane podczas ćwiczeń pozwalają udoskonalać istniejące technologie, a także umożliwiają tworzenie zupełnie nowych systemów, które zmieniają sposób pracy na polu walki.

Zobacz także