Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco uczestnikiem Konferencji FinDEVr 2017

Asseco wzięło udział w Konferencji FinDevR 2017, która odbyła się w dniach 12-13 czerwca w Londynie. Tematem przewodnim spotkania były rozwiązania technologiczne dla branży FinTech. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele znanych firm z branży finansowej (banki, unie kredytowe), sektora FinTech oraz mediów. Naszą firmę reprezentowali pracownicy Departamentu Systemów Transakcyjnych – Marek Gnoiński, Adam Cychner oraz Marcin Borcz.

 

W trakcie konferencji uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. w jaki sposób zabezpieczać dane finansowe gromadzone w ramach usług FinTech oraz w jak dużym stopniu technologie JavaScript (AngularJS, ReactJS) wpływają na rozwój instytucji finansowych, które tworzą ulepszone rozwiązania oparte o doświadczenia klientów. Ponadto Michiel Prins z firmy Hackerone opowiedział, jak zewnętrzni hakerzy mogą pomóc w ocenie stanu bezpieczeństwa oferowanych usług i oprogramowania. Z kolei Prakash Sundaresan z firmy Trusted Key zaprezentował, jak za pomocą telefonu komórkowego instytucje finansowe mogą w łatwy i bezpieczny sposób pozyskiwać nowych klientów, świadczyć usługi bez konieczności uwierzytelniania oraz zapobiegać oszustwom związanym z kartami kredytowymi i podpisywaniem dokumentów.

 

Dodatkowo prelegenci z firmy eWise AEGIS opowiedzieli o wyzwaniach, jakie stoją przed instytucjami finansowymi w związku z wejściem w życie dyrektywy PSD2 w 2018 roku. Głównymi ryzykami i ograniczeniami w tym obszarze są: zakres danych ograniczony jedynie do rachunków płatniczych; niezunifikowana struktura API po stronie banków; ryzyko utraty relacji z klientem poprzez wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań oraz bezpieczeństwo danych.

 

Z przedstawionych na konferencji prezentacji można wywnioskować kierunki, w których zmierza rynek finansowy, jeśli chodzi o rozwiązania IT. Widać duży nacisk na mobilne kanały dostępu (szczególnie telefony komórkowe), ciekawą oprawę wizualną i łatwość użytkowania aplikacji. Duży nacisk kładzie się również na zabezpieczenie wystawianych API, autentykację i autoryzację, zarówno użytkowników końcowych, jak i firm 3’rd party, korzystających z danych banków i innych instytucji finansowych (odejście od tradycyjnych form autentykacji user/password na rzecz wymiany kluczy, tokenów i centrów autoryzacyjnych). Powstaje również coraz większa ilość usług, agregujących dane, w których wykorzystywane są systemy bankowe jako źródła danych, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia w niedalekiej przyszłości dyrektywy PSD2.

 

W kuluarach wymieniliśmy doświadczenia technologiczne ze szwajcarską firmą Avalog, która jest jednym z wiodących międzynarodowych graczy działających w branży FinTech – powiedział Marek Gnoiński, Dyrektor Działu, Asseco Poland. Firma oferuje bankom własny system transakcyjny o nazwie Avalog Banking Suite. Najważniejszą informacją dla nas, jako twórców systemu transakcyjnego def3000/CB, jest to, że możemy śmiało konkurować z takimi rozwiązaniami, zarówno pod względem technologicznym, jak i funkcjonalnym. Świadczy o tym to, że stos technologiczny wykorzystany do budowy systemu transakcyjnego w tej firmie jest bardzo zbliżony do naszego z tą przewagą po naszej stronie, że do interfejsu użytkownika wybraliśmy jedną z lepszych technologii Java (Vaadin vs. AgnularJS i ReactJR) – dodał.

Zobacz także