Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco stworzyło system IT do prowadzenia rejestru akcjonariuszy w oparciu o Platformę Blockchain KDPW

Do końca czerwca niepubliczne spółki akcyjne i komandytowe muszą wybrać podmiot do prowadzenia elektronicznego rejestru akcjonariuszy. Będą mogły to robić tylko podmioty uprawnione do prowadzenia działalności maklerskiej, takie jak biura i domy maklerskie. Asseco Poland stworzyło PROMAK RA – system IT, który pozwoli im na obsłużenie nowych klientów. Rozwiązanie Asseco jest zintegrowane z Platformą Blockchain dla Rynku Kapitałowego udostępnioną przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW).

Obowiązkowa dematerializacja akcji firm niepublicznych będzie dotyczyła wszystkich spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych, niezależnie od liczby akcjonariuszy. W Polsce funkcjonuje ok. 14 tys. takich podmiotów. Akcje tych firm wydane w formie papierowego dokumentu utracą ważność w 2021 r. Spółki będą musiały mieć elektroniczny rejestr akcjonariuszy, prowadzony przez uprawniony do tego podmiot, np. dom maklerski. Celem zmian jest zwiększenie przejrzystości oraz efektywności wymiany informacji w sprawach podatkowych zgodnie ze standardami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Wprowadzone zmiany oznaczają nowy obszar działalności dla biur maklerskich. Z myślą o przystosowaniu ich do nowych obowiązków Asseco Poland stworzyło PROMAK RA – system informatyczny, umożliwiający prowadzenie rejestru akcjonariuszy. Pozwala on na elektroniczną formę wszystkich czynności maklerskich związanych z rejestrem akcjonariuszy (rejestr umów, emisji, przemieszczeń, zastawów akcji, świadectw rejestrowych), jak również obsługę praw wynikających z akcji, łącznie z dywidendą. Do końca czerwca 2020 r. spółki muszą wybrać podmiot, z którym zawrą umowę o prowadzenie e-rejestru.

Prowadzenie elektronicznego rejestru jest niemożliwe bez stworzonego specjalnie na takie potrzeby systemu IT. Z rynkiem kapitałowym Asseco współpracuje od wielu lat, dlatego z myślą o nowych obowiązkach biur maklerskich stworzyliśmy PROMAK RA, który pozwoli im zaoferować te usługi na najwyższym poziomie technologii i bezpieczeństwa – powiedział Artur Trunowicz, Dyrektor Pionu Rynków Kapitałowych, Asseco Poland.

PROMAK RA może być wdrożony zarówno w systemie istniejącej infrastruktury instytucji finansowej, jak też uruchomiony w chmurowej formule SaaS. Pozwala to na łatwe i szybkie uruchomienie rozwiązania bez konieczności angażowania wewnętrznych zasobów IT. System Asseco jest zintegrowany z Platformą Blockchain dla Rynku Kapitałowego stworzoną przez KDPW.

Ideą Platformy Blockchain dla Rynku Kapitałowego jest udostępnienie wszystkim jej uczestnikom infrastruktury do współtworzenia jednolitego, bezpiecznego i zaufanego ekosystemu współpracy. Jest to rozwiązanie otwarte, które dedykujemy współpracy w obszarze innowacyjnych usług posttransakcyjnych – powiedział Sławomir Panasiuk, Wiceprezes Zarządu KDPW.

Celem przyświecającym KDPW przy tworzeniu koncepcji Platformy, była minimalizacja kosztów związanych z tworzeniem usług w modelu rozproszonym. Pozwala to na tworzenie konkretnych rozwiązań bez potrzeby ponoszenia powielanych nakładów na tworzenie sieci oraz opracowywanie procesów jej utrzymania. Platforma obniża także próg wejścia w obszar technologii blockchain oraz pozwala szeroko wykorzystywać potencjał ekosystemu stworzonego przez instytucje rynku kapitałowego. Platforma została uruchomiona w połowie 2019 r. Pierwszą dostępną na niej usługą jest eVoting, który digitalizuje proces głosowania na walnych zgromadzeniach spółek.

Więcej informacji na: promak.asseco.com

Asseco dla rynku kapitałowego
Asseco Poland jest dostawcą rodziny rozwiązań PROMAK dedykowanych dla sektora finansowego, które skutecznie wspomagają pracę biur maklerskich, banków, depozytariuszy i inwestorów, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Spółka jest także największą polską firmą informatyczną notowaną na GPW SA w Warszawie oraz 6. producentem oprogramowania w Europie. Stoi na czele międzynarodowej Grupy Asseco, która działa w ponad 50 krajach i zatrudnia ponad 24 tys. osób.

Grupa KDPW
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych tworzy grupę kapitałową oferującą wysoko specjalistyczne usługi dla sektora finansowego, związane z depozytem zdematerializowanych instrumentów finansowych, rozliczeniami i rozrachunkiem transakcji, realizacją świadczeń na rzecz posiadaczy papierów wartościowych, gromadzeniem i przechowywaniem danych. Grupę tworzą: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW), pełniący rolę centralnego depozytu papierów wartościowych (CSD) oraz izba rozliczeniowa KDPW_CCP.

Zobacz także