Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco Group Product Review – Asseco International i trendy IT

W dniach 18-19 kwietnia br. w Bratysławie odbyło się Asseco Group Product Review. To już trzecia edycja tej międzynarodowej konferencji prasowej, skierowanej do najważniejszych mediów biznesowych oraz IT z państw, w których obecne jest Asseco. W tym roku tematem przewodnim był rozwój Asseco International oraz trendy IT w obszarze przemysłu 4.0 i ERP. Konferencję otworzył Adam Góral, Prezes Zarządu Asseco Poland oraz Jozef Klein, Prezes Zarządu Asseco International i Asseco Central Europe.

Pierwszą prezentację wygłosił Artur Wiza, Wiceprezes Zarządu Asseco, który przedstawił m.in obszary, skalę działania oraz strukturę organizacyjną Grupy Asseco.

Kolejną prezentację podczas pierwszego dnia spotkania mieli Jozef Klein, Prezes Zarządu Asseco International oraz Asseco Central Europe oraz Adam Góral, Prezes Zarządu Asseco Poland. Opowiedzieli w niej o tym, dlaczego powstało Asseco International (AI). Podkreślili m.in., że dzięki temu została uproszczona struktura całej Grupy. Obecnie, oprócz holdingu AI w jej skład wchodzą Asseco Poland oraz Formula Systems. Ponadto, przedstawione zostały plany rozwoju nowej spółki.

W ramach rozwoju AI planujemy nowe akwizycje, a do tego potrzebujemy kapitału. Mamy możliwość wejścia na giełdę, ale wszystko zależy od rynku. W bardzo niedługim czasie chcemy zakończyć przygotowanie strategii i być może zdecydujemy się na to – powiedział Jozef Klein.

Będziemy dbać o rozwój wyspecjalizowanych firm w ramach Grupy oraz współpracować z Asseco Poland w sektorze bankowości, zdrowia, przemysłu i firm użyteczności publicznej. Będziemy też rozwijać wspólną ofertę na poziomie AI – podsumował Jozef Klein.

W trakcie konferencji nie zabrakło także prezentacji poświęconych rozwiązaniom IT, które wpisują się w koncepcje przemysłu 4.0. Boris Duľa, Prezes Zarządu CEIT, opowiedział o działalności firmy, która zajmuje się projektowaniem linii produkcyjnych oraz kompleksowo całych fabryk. Polega to na komputerowej symulacji i analizie procesów, a następnie ich wdrożeniu w fabryce. Rozwiązania te są oparte głównie ma wykorzystaniu robotów przemysłowych i systemów autonomicznych. Obecnie rozwiązania CEIT działają, m.in w fabryce Volkswagena. O ich zastosowaniu mówił przedstawiciel Volkswagen Slovakia – Martin Adamička.

Drugi dzień konferencji otworzył Marek Panek, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland, który w swojej prezentacji opowiedział o działalności Grupy Asseco w sektorze rozwiązań ERP.

Na początku zintegrowaliśmy polski i środkowoeuropejski rynek ERP. Teraz mamy Asseco Enterprise Solutions z silną pozycją międzynarodową z ponad 1500 osobami wyspecjalizowanymi w ERP – powiedział Marek Panek.

Natomiast Edita Angyalová, Wiceprezes Zarządu Asseco Solutions, mówiła o trendach rynkowych w zakresie rozwiązań ERP. Podkreśliła znaczenie Internetu Rzeczy oraz mechanizmów samouczących w tworzeniu wygodnych w obsłudze interfejsów. Wspominała m.in. o rozwiązaniach dedykowanych dla branży hotelarskiej, takich jak Asseco BLUEGASTRO. Są to w pełni zautomatyzowane systemy do obsługi klientów restauracji oraz do zamawiania i dostarczania składników, a także do przygotowywania wyceny dań. System działa m.in. w hotelu Ponteo Activity Park na Słowacji.

Asseco nadal chce się rozwijać w sektorze ERP. Międzynarodowy rynek w tej branży daje nam bardzo duże możliwości – powiedziała Edita Angyalová.

W kolejnej prezentacji Filip Kadeřábek, Business Development Manager, Asseco Central Europe opowiedział o projekcie inteligentnego miasta zrealizowanym w Wiedniu. Składają się na niego rozwiązania do zarządzania oświetleniem publicznym, sygnalizacją świetlną, publicznym WiFi, a także zegarami elektronicznymi i cyfrowymi tablicami informacyjnymi. System SAMO pozwala również na planowanie dalszego rozwoju o nowe funkcjonalności.

Z kolei projekt eDocu, o którym opowiedział Miroslav Hájek, Prezes Zarządu eDocu, daje możliwość archiwizacji wszelkich danych, takich jak np. instrukcje obsługi, zdjęcia lub faktury. Można je łatwość odczytać wystarczy tylko sczytać odpowiedni kod (QR, NFC, BLE).

Grupa Asseco widzi także wielką szansę w rozwoju rozwiązań e-mobility. Jerzy Popowicz, Dyrektor Rozwoju Biznesu w Asseco Poland zaznaczył, że rozpowszechnienie samochodów elektrycznych wymaga stworzenia rozbudowanej infrastruktury ładowania. A same stacje ładowania muszą być odpowiednio zaprojektowane. Zarządzanie nimi może ułatwić Asseco ELMO, jeden z najnowszych produktów Asseco Poland.

Konferencja Asseco Group Product Review była skierowana do dziennikarzy z mediów biznesowych, technologicznych oraz agencji prasowych. W tegorocznej edycji wzięło udział 24 dziennikarzy z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec.

Wybrane publikacje:
Puls Biznesu

Computerworld

PAP

businessit.cz

automatykaonline.pl

Zobacz także