Podpis elektroniczny odporny na cyberzagrożenia

Nowoczesne narzędzia paperless, takie jak podpis elektroniczny, wykorzystujący dane biometryczne, mogą mieć ogromny wpływ na przyspieszenie cyfryzacji gospodarki. Jak za ich pomocą usprawnić wewnętrzne procesy w firmie? Jak zminimalizować papierowy obieg dokumentów? Odpowiedzi, m.in. na te pytania, poznali uczestnicy e-konferencji „Cyfryzacja gospodarki – nowoczesne narzędzia paperless”, której organizatorem było Asseco Data Systems i Monolit-IT.

Uczestnicy spotkania, które odbyło się 18 czerwca, wielokrotnie podkreślali, że cyfryzacja firmy powinna być działaniem zaplanowanym i podzielonym na etapy.

Aby wdrożenie narzędzi cyfrowych zakończyło się sukcesem, konieczna jest wcześniejsza analiza tego jakich rozwiązań firma potrzebuje i jak chce z nich korzystać – powiedział Artur Miękina, Dyrektor Sprzedaży Projektów Kluczowych, Asseco Data Systems. Kolejnym krokiem jest przygotowanie infrastruktury oraz doprecyzowanie kwestii prawnych – dodał.

Zgodził się z nim Dariusz Szostek, Partner w Szostek Bar i Partnerzy, który zwrócił uwagę, że paperless to nie tylko przejście z dokumentu papierowego na podpis w PDF czy złożenie podpisu na tablecie, ale złożony proces. Podobną opinię wyraziła Katarzyna Olejniczak-Jakubowska, Szef działu SmartCourier w InPost.

Jeżeli przedsiębiorca np. z powodu panującej pandemii, chce zmienić całą swoją organizację i jej strukturę w ciągu dosłownie jednego dnia, to takie działanie ma nikłe szanse powodzenia – podsumowała Katarzyna Olejniczak-Jakubowska. Natomiast, jeżeli ta decyzja jest wynikiem wcześniejszych analiz i odpowiedniego przygotowania, to na pewno warto iść w tę stronę. Ja jestem zwolennikiem podzielenia projektu na etapy i systematycznego sprawdzania funkcjonowania poszczególnych narzędzi – dodała.

Kolejnym ważnym aspektem związanym z wdrożeniem podpisu elektronicznego są kwestie cyberbezpieczeństwa, stąd rosnąca popularność rozwiązań wykorzystujących biometrię.

Od kilku miesięcy funkcjonujemy w nowej, wirtualnej epoce. To w tej przestrzeni załatwiamy większość spraw biznesowych i prywatnych, niejednokrotnie przekazując wrażliwe informacje online. W tym kontekście kwestia cyberbezpieczeństwa nabiera jeszcze większego znaczenia – powiedział Tomasz Chomicki, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, Samsung Electronics

O pracach nad rozwiązaniem, umożliwiającym składanie odręcznych podpisów z zachowaniem ich biometryczno-grafologicznych cech, opowiedzieli Marcin Sikorski, Dyrektor Działu Produkcji Oprogramowania oraz Tomasz Ostaszewski, Członek Zarządu w Monolit IT.

Wiedzieliśmy, że odręczny podpis utrwalony elektronicznie ma sens, co zresztą pokazała sytuacja związana z pandemią koronawirusa – stwierdził Marcin Sikorski. Na początku rozwoju naszego systemu korzystaliśmy z rozwiązań zewnętrznych dostawców, ale okazały się za mało elastyczne, aby nasz produkt mógł być dostosowany między innymi do wymagań eIDAS. Sami zbudowaliśmy więc rozwiązanie, zgodne z tym unijnym rozporządzeniem, które wykorzystuje zaawansowane technologie, spełnia oczekiwania biznesowe klientów oraz jest dostosowane do wszelkich norm prawnych – dodał.

Opracowane narzędzie jest częścią oferowanego przez Asseco Data Systems rozwiązania paperless obejmującego sprzęt mobilny firmy Samsung, oprogramowanie biometryczne firmy Monolit-IT oraz kwalifikowane usługi zaufania Asseco Data Systems.

 

Obejrzyj nagranie z konferencji na YouTube >