Pacjent w centrum dzięki technologii

W dzisiejszych czasach nie podlega już wątpliwości, że technologia stała się nieodłącznym elementem codzienności podmiotów medycznych. W związku ze stale pogłębiającą się informatyzacją szpitali, zwiększaniem zakresu obowiązkowej ewidencji dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, wyzwania stawiane sektorowi ochrony zdrowia wymagają ciągłego doskonalenia oraz optymalizacji zarówno po stronie użytkowników systemów informatycznych HIS, jak i producentów tych rozwiązań. Odpowiedzią na te potrzeby są Pulpity Medyczne.

Podczas budowania Rodziny Pulpitów Medycznych AMPD*, na podstawie konsultacji prowadzonych z użytkownikami docelowymi, Asseco postanowiło oprzeć filary rozwiązania na trzech elementach, stanowiących swego rodzaju „trójkąt interakcji” personelu medycznego z systemem HIS. Elementy te mają za zadanie zapewnić, aby system był maksymalnie zoptymalizowany pod kątem:

  • dostępności danych – szczególnie uwzględniając przystępność ich form prezentacji, czytelności;
  • momentu interakcji – informacje medyczne powinny być dostępne wtedy, kiedy są potrzebne, a więc także za pośrednictwem urządzenia, które jest dostępne (np. laptop, tablet, smartfon);
  • czasu interakcji – ciągłym upraszczaniu działań, automatyzacji i standaryzacji elementów powtarzalnych, krótszym ścieżkom dojścia.

Na podstawie zidentyfikowanych potrzeb przygotowano rozwiązanie, mające na celu zapewnić dostępność danych w formach graficznych (ułatwiających interpretację oraz monitoring trendu zmian), skupionych na informacjach niezbędnych. Dodatkowo, powinny one być dostępne na dowolnym typie urządzenia, aby wspierać w szybszym pozyskiwaniu danych o pacjencie, ewidencjonowaniu niezbędnych informacji, planowaniu codziennych działań poprzez dedykowane określonym grupom Pulpity Medyczne, np. Pulpit Pielęgniarki i Położnej, Pulpit Lekarski, Pulpit Anestezjologiczny.

Szpitale wdrażające rozwiązania z grupy Pulpitów Medycznych mają na celu m.in. zinformatyzowanie obszarów dotychczas realizowanych drogą papierową, aby nie tylko zapewnić kompletność dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, ale też ułatwić dostęp do danych medycznych, zwiększyć ich czytelność, czy zapewnić lepszą komunikację pomiędzy personelem medycznym, z zachowaniem kontekstu pacjenta jako centrum informacji. Innym wyzwalaczem wdrożeń jest zapewnianie dostępu do danych w sposób szybki, również poza stanowiskiem komputerowym (np. przy łóżku pacjenta). Pulpity Medyczne znajdują również swoich zwolenników dzięki przyjaznej formie porównywania danych lub badania zależności pomiędzy nimi.

Poza wspomnianymi przykładowymi wyzwalaczami wdrożeń klienci uzyskują różnorodne korzyści, nawet wtedy, gdy nie zmieniają swojego sposobu pracy (nie zwiększając poziomu zinformatyzowania danych medycznych itp.). Przykładowo zauważalny efekt oszczędności czasu oraz komfortu pracy zapewnia możliwość ciągłego przeglądu danych medycznych pacjenta podczas ewidencji (np. ewidencjonując obserwację lekarską, czy zlecając badania, użytkownik cały czas ma dostęp do wyników badań, informacji o lekach oraz innych danych zawartych na pulpicie medycznym). Poprzez umożliwienie pracy na urządzeniu mobilnym oraz zapewnienie bieżącego notowania informacji, które nie są częścią dokumentacji medycznej, znacznej redukcji ulega również czas poświęcony na zapamiętywanie oraz przekazywanie tych informacji pozostałemu personelowi medycznemu, czy po prostu rezygnacja z doklejanych w różnych miejscach tzw. „żółtych karteczek”, które mają tendencję do gubienia się, nie są w pełni czytelne oraz nie zapewniają zapoznania się z nimi przez pozostałe osoby.

Istotą Pulpitów Medycznych jest przeniesienie centrum uwagi z całości działania szpitala (lecznictwo otwarte i zamknięte, rozliczenia, statystyka, księgowość, kontroling i inne) na element wiodący w procesie medycznym – pacjentocentryczność w kontekście prezentacji danych medycznych, czy zadaniocentryczność w kontekście przygotowania się do pracy wprost z pacjentem. Poprzez pacjentocentryczność rozumiane jest prezentowanie cross-obszarowej informacji na pulpicie, zarówno w aspekcie leków, jak i wyników badań, konsultacji i innych, w kontekście wybranego pacjenta, a także możliwość pracy z tymi danymi podczas notowania i ewidencjonowania. W niektórych obszarach (np. pielęgniarstwo) użytkownicy mają alternatywną możliwość pracy w układzie zadań (zadaniocentryczność), w momencie, gdy działania związane z pacjentem przyjmują skalę „globalną”, w rozumieniu większej liczby pacjentów – np. pomiary temperatury i ciśnienia realizowane są wszystkim pacjentom.

Definiowanie potrzeb związanych z gromadzeniem informacji o pacjencie oraz wykorzystywaniem ich w procesie leczenia, stanowi proces ciągły. Pulpity Medyczne AMPD stanowią zatem odpowiedź na potrzeby już zdefiniowane, ale także (dzięki procesowi wytwarzania opartemu o regularne konsultacje z użytkownikami) zapewniają dostosowywanie się do potrzeb jeszcze nieodkrytych.

*Pulpity Medyczne AMPD to dedykowane personelowi medycznemu rozwiązanie, skupiające się na prezentacji informacji o pacjencie (m.in. wynikach badań, pomiarów, konsultacji) oraz zadań do realizacji (np. zleconych pomiarów, podań leków, diagnoz i procedur do wykonania) w syntetycznej, optymalizowanej dla danego użytkownika formie oraz zakresie, a także obsłudze standardowych procesów przy redukcji nadmiarowych informacji i kliknięć, także z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.

Rodzina Pulpitów Medycznych AMPD obejmuje aktualnie rozwiązania dla personelu lekarskiego, anestezjologicznego oraz pielęgniarsko-położniczego.

Szymon Kajzer, Product Owner, Pion Opieki Zdrowotnej, Asseco Poland