Nowa era innowacji

Jaka jest przyszłość rozwoju technologicznego Europy? Jak wygląda globalna konkurencja w obszarze sztucznej inteligencji? Jakie rozwiązania będą w najbliższych latach kluczowe dla zarówno dużych, jak średnich i małych firm. M.in. o tym rozmawiali uczestnicy debaty „Technologiczna Rewolucja – Nowa Era Innowacji”, która odbyła się podczas konferencji Impact’24. Jednym z rozmówców był Marcin Lebiecki, wiceprezes Asseco Cloud.

Kluczowym rozwiązaniem na rynku nowych technologii jest obecnie sztuczna inteligencja, która znajduje coraz szersze zastosowanie w rozwiązaniach wspierających firmy ze wszystkich sektorów gospodarki. Może pełnić rolę asystenta w wielu różnych obszarach w zależności od profilu działalności firmy.

AI doskonale radzi sobie z analizą szerokiego strumienia danych i wyszukiwaniem wzorów. W Asseco wykorzystujemy ją np. do wsparcia programistów, gdyż znacząco zwiększa efektywność ich działań – powiedział Marcin Lebiecki. Intensywnie inwestujemy także w rozwój własnych rozwiązań opartych na AI, oferując aplikacje w modelu SaaS na swojej chmurze. Sztuczna inteligencja to technologia, która niesie ogromne korzyści zarówno dla dużych firm, jak i małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie może usprawnić wiele procesów – dodał.

Chmura branżowa

Ciekawym trendem na rynku tych rozwiązań są chmury dedykowane konkretnym branżom. Są to rozwiązania uwzględniające specyfikę danego sektora. Firmy np. z branży medycznej czy finansowej, wdrażając nowe systemy, muszą uwzględniać kwestie regulacyjne czy aspekty związane z bezpieczeństwem i suwerennością danych. Platformy chmurowe dedykowane określonym branżom stanowią odpowiedź na te wyzwania.

Kluczowe jest jednak, aby AI oraz chmura były transparentne dla użytkowników, ponieważ brak zrozumienia i umiejętności zastosowania tych technologii stanowi największą barierę w ich adopcji. W Polsce jest jeszcze duża grupa firm, która nie wykorzystuje jej potencjału, bądź robi to w bardzo ograniczonym stopniu.

Europejski potencjał

Ten dług technologiczny dostrzega Unia Europejska, która ogłosiła program Droga ku cyfrowej dekadzie 2030. Jego celem jest zwiększenie wykorzystania nowoczesnych technologii zarówno przez firmy, jak i instytucje z sektora publicznego. Jak wskazał Wiceprezes Asseco Cloud to ambitny program i dobry kierunek, jednak warto aby w Europie skupiono się nie tylko na regulacjach, ale również na budowaniu własnych technologii.

Jeśli chodzi o rewolucję AI, liderami są niewątpliwie Ameryka Północna, Azja i wielkie koncerny, które zainwestowały w te projekty ogromne sumy pieniędzy – powiedział Marcin Lebiecki. Jednak Europa posiada ogromny potencjał intelektualny, który powinien być wykorzystany do tworzenia inteligentnych i konkurencyjnych rozwiązań na lokalnym rynku – dodał.

AIartificial intelligenceAsseco CloudchmuracloudImpactImpact24ImpactCEEImpactCEE24Marcin Lebieckisztuczna inteligencja