Jak wykorzystywać sztuczną inteligencję w sektorze finansowym?

Sztuczna inteligencja to jeden z najbardziej popularnych działów informatyki, a firmy z różnych sektorów gospodarki podejmują próby wykorzystania jej w swojej działalności. Branża finansowa jest jedną z tych, na którą będzie ona miała największy wpływ w ciągu nadchodzących 3 lat. O tym, jaki potencjał daje wykorzystanie AI w bankowości mówi Tomasz Buczak, Dyrektor Działu Asseco Innovation Hub na łamach artykułu Gazety Bankowej.

Od dawna mówi się, że dane to paliwo nowej ekonomii. Jednak same dane to nie wszystko. Ważne jest, czy na ich podstawie potrafimy wyciągnąć cenne wnioski, szczególnie kiedy są nieustrukturyzowane. Patrząc z perspektywy poszczególnych gałęzi gospodarki, branża finansowa jest w czołówce pod względem zaawansowanego przetwarzania danych i robotyzacji tego obszaru. Naturalnym rozwinięciem dla analizy gromadzonych informacji jest włączenie w ten proces sztucznej inteligencji, dzięki której możliwe jest budowanie coraz dokładniejszych modeli pozwalających na łączenie ze sobą danych pozornie niezwiązanych. Zastosowanie AI wydaje się nie mieć ograniczeń. Może być wykorzystywana w wielu obszarach — począwszy od funkcji poznawczych i budowy profilu finansowego klienta, przez modele oceny, personalizację doradztwa i dopasowania ofert na podstawie predykcji potrzeb konsumentów, aż do cyfryzacji dokumentów, pozwalającej nie tylko na zamianę druku na postać cyfrową, ale również zrozumienie ich zawartości.

W Asseco mierzymy się z analizą danych każdego dnia, dostarczając naszym klientom rozwiązania Business Intelligence — od hurtowni danych, przez modele analityczne, kończąc na zaawansowanych systemach umożliwiających budowę profilu klienta. W ramach Asseco Innovation Hub, prowadzimy prace badawczo – rozwojowe m.in. w obszarze zastosowania sztucznej inteligencji wspomagającej analizę dokumentów czy ułatwiającej zarządzanie finansami osobistymi – powiedział Tomasz Buczak.

Fragmenty wypowiedzi ukazały się na łamach artykułu Gazety Bankowej „Bomba danych”, 1 lipca 2019 r., nr. 7, str. 58.

AIAsseco Innovation HubGazeta Bankowasztuczna inteligencjaTomasz Buczak