Jak podpisać dokument smartfonem

Podpis elektroniczny funkcjonuje w Polsce już od wielu lat, jednak jego stosowanie w praktyce nigdy nie było tak proste jak teraz. W 2017 r. Asseco Data Systems, jako pierwsza firma w Polsce wprowadziła na rynek mobilny podpis elektroniczny. Dzięki zastosowaniu technologii chmurowej, podpis, który jest pod względem prawnym równoważny z podpisem odręcznym można złożyć za pomocą każdego urządzenia mobilnego.

Podpis elektroniczny ma zastosowanie we wszystkich sytuacjach, w których wymagany jest podpis odręczny.

Mówimy tu o każdym dokumencie – mogą to być umowy biznesowe, oferty, dokumenty, które należy przekazać do urzędów administracji publicznej. Podpis elektroniczny jest równoważny podpisowi odręcznemu na terenie całej Unii Europejskiej, ponieważ gwarantuje to zarówno prawo krajowe (Ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej) , jak i unijne (tzw rozporządzenie eIDAS) – Tomasz Litarowicz, dyrektor Pionu Usług Bezpieczeństwa i Zaufania w Asseco Data Systems.

Należące do Asseco Certum jest jednym z pięciu funkcjonujących w Polsce ośrodków, które oferują kwalifikowane certyfikaty podpisu elektronicznego – dostępne zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Od 2017 na rynku dostępny jest SimplySign – podpis chmurowy. Jego stosowanie nie wymaga żadnego dodatkowego urządzenia szyfrującego w postaci karty i czytnika instalowanego do komputera – wystarczy smartfon z dostępem do sieci i zainstalowana na nim aplikacja.

Zdalny podpis elektroniczny SimplySign dzięki zastosowaniu technologii chmurowej pozwala na podpisywanie dokumentów w formie elektronicznej z dowolnego miejsca. Aktywacja aplikacji tworzy bezpieczne połączenie między aplikacją na smartfonie, a urządzeniem kryptograficznym, które znajduje się w naszym Data Center. Tam przechowywane są wszystkie dane użytkownika, które są wykorzystywane do składania podpisu elektronicznego, co powoduje, że użytkownik nie potrzebuje karty kryptograficzne, a samo składanie podpisu jest dużo prostsze. Wystarczy wskazać odpowiedni dokument i podać odpowiedni kod PIN. Jedyne, czego potrzebują nasi kontrahenci, to dowolna aplikacja pozwalająca otwierać dokument jak np. Adobe Reader. Dzięki temu użytkownik, który otrzyma taki dokument, na przykład w postaci PDF, od razu może zobaczyć podpis, a także, kto i kiedy go złożył. Tomasz Litarowicz, Asseco Data Systems.

Przesyłanie dokumentów przez Internet jest nieporównywalnie tańsze, szybsze i wygodniejsze, niż przekazywanie papierowych dokumentów w sposób tradycyjny. Dzięki posługiwaniu się dokumentami w formie elektronicznej, firma może zredukować koszty drukowania, archiwizowania, a także pieczętowania, kopertowania i wysyłania pocztą/kurierem. Znika też problem własnoręcznego wypełniania i podpisywania dokumentów.

W dużych firmach rezygnacja z zewnętrznej korespondencji papierowej na rzecz elektronicznej z wykorzystaniem e-podpisu to tylko pierwszy etap realizowania strategii „paperless”. Niezbędne jest do tego wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów, w którym podpis elektroniczny jest częścią całego systemu. Dla takich klientów dedykowane jest rozwiązanie w postaci tzw. ekosystemu podpisu elektronicznego.

Prognozuje się, że rynek kwalifikowanych certyfikatów będzie rósł o 10 procent rocznie. Do tej pory wydano w Polsce około 1,3 mln certyfikatow e-podpisów. Tegoroczne badanie Kantar TNS pokazało, że ponad połowa Polaków chciałaby podpisywać elektronicznie dokumenty, które podpisują (tradycyjnie) na co dzień – umowy telekomunikacyjne, bankowe czy ubezpieczeniowe.

Artykuł „Kilka sekund wystarczy, by podpisać setki dokumentów” został opublikowany w portalu money.pl 7 listopada 2018 r.

Asseco Data Systemsepodpispodpis elektronicznypodpis mobilnySimplySignTomasz Litarowicz