Eksperci Asseco będą uczyć o cyfryzacji

Branża IT mierzy się cały czas z problemem niedoboru informatyków, ale również menedżerów, którzy są w stanie zarządzić cyfrową zmianą w organizacji. O inicjatywie CyberScience, o studiach podyplomowych, które mają kształcić przyszłych ekspertów oraz o roli Asseco w edukowaniu fachowców rozmawiamy z Eweliną Chudy, Kierownikiem Zespołu Zarządzania Produktami Asseco Data Systems.

Branża IT odczuwa brak specjalistów. Czy Asseco również dostrzega ten problem?

Cyfryzacja wkracza w kolejne dziedziny naszego życia. Stała się niezbędnym elementem funkcjonowania firm i instytucji. Wprowadzanie rozwiązań cyfrowych wymaga z jednej strony pracy ekspertów IT, architektów, deweloperów, analityków, jak również wsparcia kadry zarządzającej i odpowiedniego przygotowania pracowników do zmiany. Krytyczne jest również cyberbezpieczeństwo i w  tym obszarze firmy oraz instytucje również potrzebują fachowców. Dlatego do tych wszystkich procesów potrzebni są liderzy zmian, z szerokim spojrzeniem, z perspektywy różnych obszarów organizacji. Z raportu „Luka paperless i inne wyzwania na drodze do cyfryzacji dokumentów w biznesie”, opracowanego przez Asseco wynika, że dla 61% firm największą barierą we wdrażaniu narzędzi do cyfryzacji dokumentów jest brak specjalistów w tym zakresie. Szacuje się, że w Polsce brakuje obecnie 50 tys. informatyków w tym: programistów, deweloperów i architektów, ale również menedżerów, którzy są w stanie przeprowadzić organizację przez cyfrową zmianę.

Czym jest projekt CyberScience, w który zaangażowało się Asseco?

Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE to konsorcjum naukowo-dydaktyczne, utworzone przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy NASK, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Politechnikę Śląską. Inicjatywa ma na celu prowadzenie działań badawczych i dydaktycznych. Inicjatorzy będą prowadzić działania, które mają pomagać podnosić kwalifikacje zarówno fachowców, jak i działać na polu kompetencji cyfrowych w społeczeństwie. Jednym z pierwszych projektów konsorcjum są studia podyplomowe, które będą opierać się na interdyscyplinarności – uczestnik ma zrozumieć technologię, aby móc o niej mówić i z nią pracować przy projektach.

Co to dokładnie oznacza?

Cyberscience jest odpowiedzią na zapotrzebowania rynkowe determinowane przez gospodarkę cyfrową. Celem projektu jest kształcenie specjalistów, którzy są obecnie poszukiwani na rynku, będących w stanie wesprzeć przedsiębiorców we wdrażaniu projektów IT, ale także w transformacji cyfrowej. Obecnie uruchomione zostały dwa kierunki: Tokenizacja i automatyzacja procesów w gospodarce cyfrowej. Aspekty prawne, technologiczne i zarządcze oraz Zarządzanie cyberbezpieczeństwem. W zależności od wybranego kierunku studiów, są one przeznaczone dla prawników, ekonomistów, zarządzających, informatyków, a także dla przedstawicieli administracji wdrażających systemy oraz dla absolwentów uczelni, którzy chcą nabyć lub rozszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem.

Program składa się z szeregu modułów, w ramach których wyróżniono komponenty takie jak: prawo, technologia, wykorzystanie w biznesie (zarządzanie) oraz praktyczne zastosowanie. Oznacza to, że mocny nacisk będzie kładziony nie tylko na teoretyczne podstawy, ale przede wszystkim na praktykę. Przykładowo w module blockchain i smart contract najpierw będą omówione aspekty prawne, następnie sama technologia, czym jest, a także jak może być wykorzystywana w praktycznych rozwiązaniach. Na końcu organizowane będą ćwiczenia w tworzeniu i budowaniu smart contract. Zajęcia poprowadzą topowi wykładowcy, znani i rozpoznawalni na rynku. Zagwarantuje to dostęp do najnowszej wiedzy i do skutecznych metod pozyskiwania przez uczestników praktycznych umiejętności.

Na czym polega innowacyjność tych studiów?

Zajęcia prowadzone są w ok. 80% online, a wykłady w modelu VOD, czyli można je sobie obejrzeć i wysłuchać w dowolnym momencie. Studia mają interdyscyplinarny charakter i odbywają się w dużej części w formie warsztatów i ćwiczeń, prowadzonych przez znanych w branży profesorów i ekspertów, m.in. dr Michała Nowakowskiego, dr hab. prof. UKSW Marka Świerczyńskiego, dr. hab. Dariusza Szostka czy mec. Xawerego Konarskiego z kancelarii TKP. W programie są również przewidziane fakultatywne wyjazdy studyjne, organizowane wspólnie z partnerami studiów m.in. z Asseco. Uroczyste zakończenie studiów będzie odbywało się w formule Hackathonu, który integruje i buduje społeczność, ale też poprzez pracę w grupach, przygotowuje do nowych wyzwań zawodowych. Istnieje także możliwość wyboru specjalizacji FinTech lub LegalTech. Studia Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem są zgodne z wymogami PTI uprawniające do złożenia egzaminu, ze specjalizacjami (administracja, Fintech). Przygotowanie do NIS2. Dla najlepszych studentów planowane są staże w NASK.

Jaka jest rola Asseco w projekcie studiów podyplomowych?

Jesteśmy liderem cyfryzacji w Polsce, zależy nam na tym, aby upowszechniać zagadnienia związane z cyfryzacją, kształcić specjalistów z zakresu digitalizacji i cyberbezpieczeństwa oraz edukować na temat tego, jakie możliwości dają nowoczesne technologie w biznesie. Chcemy również przyczyniać się do podnoszenia kompetencji cyfrowych w naszym społeczeństwie.  Dlatego jesteśmy partnerem Cyber Science i będziemy prowadzić zajęcia na uruchomionych studiach podyplomowych. Zajęcia prowadzone przez ekspertów Asseco będą odbywały się pod wspólnym tytułem „Cyberbezpieczeństwo procesów biznesowych w firmie”. Będą odbywały się w formule VOD i onsite.

Jakie tematy będą podejmowane w ramach studiów?

Pierwszym wykładowcą będzie Artur Miękina, Dyrektor Sprzedaży Projektów Kluczowych, Asseco Data Systems, który realizuje w Asseco duże wdrożenia dla klientów korporacyjnych m.in. platformy do elektronicznego obiegu dokumentów. Jest także wiceprzewodniczącym i ekspertem Komitetu Administracji Cyfrowej Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), a także wiceprzewodniczącym i członkiem rady Związku Cyfrowa Polska. Od prawie 20 lat związany z zagadnieniami architektury klucza publicznego (PKI), w tym podpisu elektronicznego. W kręgu jego zainteresowań są usługi zaufania i identyfikacja elektroniczna, wynikające z rozporządzenia eIDAS, procesy transformacji cyfrowej oraz paperless. Współtworzył jedno z kwalifikowanych Centrów Certyfikacji w Polsce oraz uczestniczył w kluczowych projektach informatycznych z zakresu identyfikacji i uwierzytelniania użytkowników. Tematem głównym jego wykładu będzie: Ekosystem paperless – czym jest i jaka jest jego rola. Rozwinie takie zagadnienia jak: usługi zaufania, elektroniczna identyfikacja tożsamości oraz czym jest platforma zarządzania dokumentami elektronicznymi. Będzie mówił także o cyberbezpieczeństwie na trzech poziomach: proces, hardware, legal oraz o ryzyku związanym z zapewnieniem bezpieczeństwa informacji i jaka jest w tym rola usług ekosystemu paperless.

Warsztaty onsite będą skupiać się na praktycznych aspektach cyfryzacji z wykorzystaniem usług zaufania i bezpieczeństwa. Podczas tych zajęć do Artura Miękiny dołączy Marcin Mastalerz, Główny Analityk, Asseco Data Systems, który jest doświadczonym wykładowcą akademickim Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego praca naukowa obejmuje szeroki zakres zainteresowań, takich jak: jakościowe i ilościowe sposoby wymiarowania systemów informatycznych, optymalizacja procesów biznesowych z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych oraz strategie informatyzacji przedsiębiorstw.

W ramach części warsztatowej eksperci Asseco wraz z uczestnikami zrealizują projekt mający na celu optymalizację procesu biznesowego organizacji z wykorzystaniem usług zaufania, czego efektem będzie opracowanie alternatywy strategicznej cyfryzacji organizacji.

Cyber ScienceCyberScienceEwelina ChudyŚląskie Centrum Inżynierii PrawastudiaTechnologii i Kompetencji Cyfrowychtokenizacja