Dlaczego Tak? Startupy w branży finansowej

Ostatnie lata są rekordowe pod względem ilości kapitału zainwestowanego w startupy. Inwestycje Private Equity i Venture Capital w Polsce w 2020 r. wyniosły 431 mln euro. Zainwestowano w ten sposób w 105 spółek. 82 proc. tych inwestycji trafiło do startupów. Co startupy mogą przynieść branży finansowej i czy warto z nimi współpracować? M.in. o tym rozmawiali Kamil Parzuchowski, Dyrektor Asseco Innovation Hub, Asseco Poland oraz Robert Stanilewicz w programie „Dlaczego Tak”, w którym w prostych słowach opowiadamy o cyfryzacji biznesu i nie tylko.

Przez ostatnie 10 lat otwartość sektora finansowego na współpracę ze startupami diametralnie się zmieniła. Mogą one wnieść dużą wartość do organizacji, pytanie tylko, czy będzie ona umiała z nimi współpracować. Cykl funkcjonowania banku lub towarzystwa ubezpieczeniowego jest bowiem zupełnie inny, a co się z tym wiąże pewne decyzje czy projekty toczą się w nich znacznie dłużej. Z kolei startupy często nie mają dużych zasobów, co oznacza, że nie mogą czekać na pierwszy kontrakt kilka lat. Stąd pytanie, czy te dwa rodzaje organizacji mogą osiągnąć synergię? Jak z kolei wygląda współpraca dostawcy oprogramowania dla sektora finansowego, jakim jest Asseco ze startupami?

Zaczynamy od hackatonu, czyli imprezy, gdzie spotyka się kilkanaście czy kilkadziesiąt zespołów. Formuła wygląda w ten sposób, że mamy konkretną tematykę danego wydarzenia. W ostatniej edycji tematem przewodnim był „Klient przyszłości w cyfrowym świecie finansów” – powiedział Kamil Parzuchowski. Zagadnienie bardzo otwarte, aczkolwiek nakierunkowywaliśmy zespoły na kwestię cyberzagrożeń, ponieważ wraz z rozpoczęciem pandemii wielu tradycyjnych klientów zaczęło używać kanałów cyfrowych, aby móc korzystać ze swoich usług bankowych. Zauważyliśmy jednak, że edukacja na temat cyberbezpieczeństwa nie nadąża za tym, co wymyślają przestępcy i chcieliśmy zobaczyć, z jakimi pomysłami przyjdą do nas drużyny – dodał.

Chcesz dowiedzieć się więcej o modelu współpracy Asseco ze startupami? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy i na https://innovationhub.asseco.com/

Asseco Innovation HubDlaczego takKamil ParzuchowskiRobert Stanilewiczstartup