Dlaczego tak? OZE przyszłością energetyki

W jaki sposób państwa Unii Europejskiej mogą osiągnąć niezależność energetyczną? Czy odnawialne źródła energii w tym pomogą? Jaki wpływ na rynek energetyczny w Polsce będą miały zmiany związane z powstaniem Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii? M. in. o tym rozmawiali Tomasz Bendlewski, Dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa Asseco Poland; Piotr Pietrzak, Ekspert IBM oraz Robert Stanilewicz w programie „Dlaczego Tak”, w którym w prostych słowach opowiadamy o cyfryzacji biznesu i nie tylko.

Wojna na Ukrainie, gdzie agresorem jest wielki producent i eksporter surowców energetycznych ma duży wpływ na podejście do energetyki.

Wojna pozwoliła przyśpieszyć pewne procesy myślowe wokół tego, w jaki sposób nie tylko się uniezależniać od dostaw paliw kopalnych, ale również jak zapewnić ciągłość dostaw energetyki w tym ze źródeł odnawialnych – powiedział Piotr Pietrzak, Ekspert IBM.

Cyfrowa energetyka

Moc elektrowni fotowoltaicznych w Unii Europejskiej ma gwałtownie rosnąć. Ze 136 GW w 2020 r. przez 320 GW, czyli dwa razy więcej już w 2025 r, aż do prawie 600 GW w 2030 r.* Takie cele znalazły się w nowej unijnej strategii solarnej, która ma być elementem uniezależniania się od surowców energetycznych z Rosji. Jaką rolę w tym procesie odgrywa technologia IT?

Bez technologii nie jesteśmy w stanie budować odnawialnych źródeł energii – powiedział Tomasz Bendlewski, Dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa Asseco Poland. W Asseco zajmujemy się systemami, które pozwalają zarządzać wytwarzaniem energii, jak również rynkiem energetycznym – dodał.

Dowiedz się więcej https://aums.asseco.com/pl/kontakt/

*Źródło: Deloitte Insights

AUMSCentralny System Informacji o Rynku EnergiiCSIREDlaczego takenergetykaIBMOZEPiotr PietrzakRobert StanilewiczTomasz Bendlewski