Dlaczego Tak? AI w sektorze finansowym

Tylko jedna trzecia firm z sektora finansowego korzysta ze sztucznej inteligencji. Jednak ponad 50 proc. instytucji finansowych dostrzega jej potencjał w zakresie utrzymana klienta, redukcji nadużyć i tworzeniu dedykowanej oferty produktowej*. Jak AI wpływa na rozwój tego sektora? M.in. o tym rozmawiali Patrycja Sobczyk, Opiekun Produktu, Asseco Poland oraz Robert Stanilewicz w programie „Dlaczego Tak”, w którym w prostych słowach opowiadamy o cyfryzacji biznesu i nie tylko.

Banki w Polsce coraz chętniej sięgają po sztuczną inteligencję. Asseco wspólnie z SME Banking Club w minionym roku przeprowadziło badanie, w którym zapytało instytucje finansowe o to, ile z nich obecnie wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz ile planuje to zrobić. Dwie trzecie wskazało, że mają takie plany w ciągu dwóch lat. Zainteresowanie AI wynika, m.in. z szerokiego zakresu jej stosowania, m.in. w detekcji fraudów.

Sztuczna inteligencja ma swoje zastosowanie w wykrywaniu np. transakcji, które nie były przez nas autoryzowane. W tej sytuacji chcemy bowiem wcześniej wiedzieć, że dzieje się coś niepożądanego, żeby mieć czas na reakcję – powiedziała Patrycja Sobczyk. Jeśli mamy klienta, który dokonuje standardowych transakcji, typu opłacanie rachunków, a nagle z jego konta zaczynają wychodzić pieniądze do krajów, do których nigdy pieniędzy nie wysyła, w kwotach, które nie są charakterystyczne dla jego konta, to wiemy, że dzieje się coś niepożądanego – dodała.

Chcesz dowiedzieć się więcej o modelu współpracy Asseco ze startupami? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy i na https://aci.asseco.com/

*Raport Asseco i SME Banking Club „ Sztuczna inteligencja w instytucjach finansowych. Innowacyjne platformy analizujące dane klientów sektora MŚP.”

Business IntelligenceDlaczego takPatrycja SobczykRobert Stanilewicz