W październiku zakończył się cykl konferencji Asseco pod hasłem „Strategiczne rozmowy o bankowości spółdzielczej – bezpieczeństwo i dostępność systemów”. W tym roku Asseco spotkało się z przedstawicielami banków spółdzielczych w Wieliczce, Łochowie i Rzeszowie. Spotkania regionalne są organizowane od ponad 10 lat i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.
W trakcie spotkań uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowymi funkcjonalnościami w produktach firmy dedykowanymi dla sektora spółdzielczego. Asseco stale bowiem rozwija swoje systemy oparte o architekturę def3000 i def2000/def2500, jak również Wspólną Platformę Informatyczną (WPI) – kompleksowe rozwiązanie IT oferowane w modelu SaaS, z którego może korzystać wiele banków.
Cykl spotkań regionalnych Asseco to nie tylko okazja do zapoznania się z naszymi rozwiązaniami i planami rozwoju, ale również doskonała platforma do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy bankami spółdzielczymi oraz zaproszonymi ekspertami, w tym naszymi przedstawicielami – podsumował Marek Lulek, Dyrektor Pionu Banków Spółdzielczych, Asseco Poland. Omawiamy na nich sytuację rynkową i wyzwania, przed jakimi stoją banki spółdzielcze, np. Dyrektywę DORA, która nakłada na instytucje finansowe, działające na terenie Unii Europejskiej, obowiązek spełnienia jednolitych wymogów w zakresie cyberbezpieczeństwa najpóźniej do 2025 r. – dodał.
Czas na DORA
Eksperci Asseco nie tylko opowiedzieli o wyzwaniach, jakie stoją przed bankami spółdzielczymi w związku z nowymi wymogami wprowadzanymi przez Dyrektywę DORA. Przedstawili także dostępne w kontekście tych unijnych przepisów rozwiązanie – Asseco DORA.ai. Jest to aplikacja, wykorzystująca sztuczną inteligencję, która umożliwia m.in. analizę luki w odporności cyfrowej oraz kontrolę poziomu dostosowania regulacji banku do DORA.
Bank w chmurze
Podczas konferencji przedstawiano również szczegółową propozycję migracji wszystkich zasobów IT banków spółdzielczych do chmury. Asseco, jako zaufany partner, gwarantuje bowiem bezpieczeństwo, zgodność regulacyjną na każdym etapie procesu migracji, a przede wszystkim dostęp do ekspertów w tej dziedzinie.
Asseco w 2025 r. planuje kolejny cykl spotkań regionalnych, na które zaprasza przedstawicieli banków spółdzielczych zainteresowanych rozwojem i cyfrową transformacją banków.